Kuersetin ve kuersetin-borik asit kombinasyonlarının 8305C anaplastik tiroid kanseri hücreleri üzerindeki antiproliferatif, apoptotik ve antioksidan etkisinin incelenmesi
Investigation of antiproliferative, apoptotic and antioxidant effects of quercetin and quercetin-boric acid combinations on 8305C anaplastic thyroid cancer cells
  1. Tez No: 603233
  2. Yazar: SALİM BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU MANSUROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Genetik, Biochemistry, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Anaplastik tiroid kanseri, tüm tiroid kanserleri içinde en agresif ve en kötü prognoza sahip metastatik neoplazm türüdür. Bu kanser türü, normal tiroid hücrelerinin morfoloji ve fonksiyonlarını yitirmesi ile ortaya çıkmaktadır ancak nedeni tam olarak bilinmemektedir. İleri yaşlarda ortaya çıkan, hızlı gelişen ve ölüme yol açan hastalığın sağkalım oranı ise oldukça düşüktür. Günümüzde anaplastik tiroid kanseri hastalarına cerrahi tedavi uygulanmaktadır fakat tümörün yeri, büyüklüğü ve invazif karakteri gibi faktörler alternatif tedavilerin araştırılmasını gerekli kılmıştır. Yapılan çalışmalarda paklitaksel, sisplatin gibi ilaçlarla anaplastik tiroid kanseri tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Ancak kemoterapötik ajanların yan etkileri göz önüne alındığında tedaviyi destekleyecek yeni ajanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Kuersetin (3,5,7,3',4'-pentahidroksiflavon) elma, soğan, brokoli, çilek, kiraz, bezelye ve yeşil çay gibi meyve ve sebzelerde bulunan bir flavonoiddir ve kuersetinin akciğer, kolon, meme, prostat kanseri gibi kanser hücrelerinde etkinliği ispatlanmıştır. Borik asit ise prostat gibi bazı kanserlerin tedavisine yönelik olarak etkileri bildirilen bir mineraldir. Bu tez çalışmasının amacı kuersetin ve kuersetin-borik asit kombinasyonlarının 8305C insan anaplastik tiroid kanseri hücreleri üzerindeki antiproliferatif, apoptotik ve antioksidan etkilerinin belirlenmesidir. 8305C insan anaplastik tiroid kanseri hücreleri, 0-1000 μg/ml doz aralığında kuersetin ile 24, 48 ve 72 saat muamele edildi ve MTT testi ile IC50 değerleri belirlendi. 100, 150, 200 μg/ml konsantrasyonlarda kuersetin ve aynı kuersetin konsantrasyonlarıyla sırasıyla 200, 250, 300 μg/ml konsantrasyonlardaki borik asit kombinasyonları hücrelerle 24 saat süre ile muamele edildi. 8305C insan anaplastik tiroid kanseri hücreleri üzerindeki proliferatif etki immünositokimyasal olarak PCNA ile, apoptotik etki ise TUNEL yöntemi ile belirlendi. SOD ve GSH antioksidan düzeyleri ile oksidatif stres parametresi olan MDA seviyesi spektrofotometrik olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Anaplastic thyroid cancer is metastatic neoplasm type of all thyroid cancers which is the most aggressive and has the worst prognosis. This type of cancer occurs when normal thyroid cells lose their morphology and function, but the reason is not fully known. The survival rate of the disease, which develops in elderly and causes death, is quite low. Today, anaplastic thyroid cancer patients are treated surgically, but factors such as tumor location, size and invasive character of tumor, make it necessary to investigate alternative therapies. Studies have shown important advances in the treatment of anaplastic thyroid cancer with drugs such as paclitaxel and cisplatin. However, when the side effects of chemotherapeutic agents are considered, new agents are required to support the treatment. Quercetin (3,5,7,3',4'-pentahydroxyplavone) is a flavonoid found in fruits and vegetables such as apples, onions, broccoli, strawberries, cherries, peas and green tea, and efficacy of quercetin has been proven in cancer cells such as lung, colon, breast, prostate cancer. Boric acid is a mineral whose effects are reported for the treatment of some cancers such as prostate. The aim of this study is to determine the antiproliferative, apoptotic and antioxidant effects of quercetin and quercetin-boric acid combinations on 8305C human anaplastic thyroid carcinoma cells. 8305C human anaplastic thyroid cancer cells were treated with quercetin at a dose range of 0-1000 μg/ml for 24, 48 and 72 hours and the IC50 values were determined by MTT test. 100, 150, 200 μg/ml quercetin concentrations and the same quercetin concentrations combined with 200, 250, 300 μg/ml boric acid concentrations respectively, were treated with cells for 24 hours. The proliferative effect was determined as immunocytochemically by PCNA and the apoptotic effect was also determined by TUNEL method on 8305C human anaplastic thyroid cancer cells. SOD and GSH antioxidant levels and oxidative stress parameter MDA level were determined spectrophotometrically.