Dental implant malzemelerine uygulanan farklı yüzey modifikasyonlarının incelenemesi
Examination of various surface modification techniques applied on dental implant surface
  1. Tez No: 603299
  2. Yazar: SANİYE ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASİBE AYGÜL YEPREM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Metalurji Mühendisliği, Bioengineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bir dental implant tedavisinin başarısında errahi teknik, implant materyali ve implant dizaynı gibi faktörlerin yanı sıra, implant materyalinin yüzey özelliklerinin de önemli olduğu bilinmektedir. Günümüzde kullanılan dental implantlarda yüzey özellikleri kemik ile implant uyumunda ve dolayısıyla implant tedavisinin başarısında çok önemlidir. Bu çalışmada titanyum dental implantlar için uygun yüzey modifikasyon yöntemlerinin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla implant malzemesi olarak son yıllarda dental implantlarda sıklıkla kullanılan titanyum (Grade 4) seçilmiştir. Fiziksel yüzey modifikasyon yöntemlerinden kumlama, kimyasal yüzey modifikasyon yöntemlerinde ise asitle muamele ve sterilizasyon tekniği kullanılmıştır. Bu yöntemlerle, yüzeylerde kemikle tam uyum sağlaya ak yüzey pürüzlülüğü, morfolojisi ve en uygun ıslatılabilirlik oluşturulmaya çalışılmıştır. İşlenen yüzey morfolojisi, yüzey pürüzlülüğü profilometre ihazı ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to factors such as surgical technique, implant material and implant design, the surface properties of the implant material are also important in the success of a dental implant treatment. The surface properties of dental implants used today are very important in implant compliance with bone and therefore in the success of implant treatment. In this study, it is aimed to develop suitable surface modification methods for titanium dental implants. For this purpose, titanium (Grade 4), which is frequently used in dental implants, has been selected as an implant material. Sand blasting was used for physical surface modification methods and acid etching and sterilization were used for chemical surface modification methods. With these methods, surface roughness, morphology and optimum wettability have been tried to be formed on the surfaces to be fully compatible with the bone. Surface roughness is characterized by surface roughness profilometer.