Doğrudan metal lazer sinterleme yöntemiyle dental implant üretimi
Manufacturing of dental implants by direct metal laser sintering method
  1. Tez No: 392007
  2. Yazar: MEHMET AKİF ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hızlı imalat sürecinin geleneksek imalat yöntemlerine göre daha kontrol edilebilir olması; üretilmesi zor karmaşık şekilli bir ürünün düşük kısıtlamalarla nihai ürün haline gelmesi kolaylaştırmıştır. Bu kapsamda biyomedikal sektörü daha karmaşık ya da kişiye özel imalat gerektiren bir sektör olduğu için bu alanda çalışan uzmanlar bu yöntemi araştırmaya başlamış ve son yıllarda literatüre birçok yenilik kazandırmışlardır. Biyomedikal sektörünün en önemli elemanlarından birisi olan dental implantlar ağızdaki kayıp dişlere bağlı olarak oluşan fonksiyon ve estetik kaybın yeniden kazanılması amacıyla bu dişlerin yerine kullanılan yapay malzemelere denilmektedir. Dünyadaki artan yaşlı nüfusla birlikte kemik erimesi ve buna bağlı olarak da çene kemiğindeki yetersizlikler, yeni implantların tasarlanması ve üretilmesini gerekli kılmaktadır. Artan yaşlı nüfus, kazalar, doğuştan gelen kemikteki yetersizlikler ve ağzın pek çok bölgesinde anatomik kısıtlamalardan dolayı zorunlu olarak tasarlanan kısa implantlar da, osseointegrasyondaki yetersizlikler, kemik dokusu ile implant malzeme arasındaki mekanik özelliklerin farklılıklar göstermesi ve malzemelerin kendini onarma mekanizmalarının olmaması gibi unsurlar, ülkemizde bu alanda çalışmaların yapılmasını gerekli kılmaktadır. Dental implantlardan elde edilen başarının uzun süreli ve hatta ömür boyu olması hiç şüphesiz kemik dokusu ile implant malzemesi arasındaki uyumluluk ve güçlü osseointegrasyonuna bağlıdır. Günümüzde osseointegrasyonu artırmak ve tedavi sürecini azaltmak için implant yüzeyine uygulanan yöntemler henüz yeterli olarak görülmemektedir. Kemik kaybının yaşandığı bölgede kullanılan kısa implantlar kemiğe temas eden yüzey alanının az olması ve osseointegrasyon süresinin fazla sürmesi bu implantların başarı oranını düşürmektedir. Bu eksiklikleri gidermek adına farklı yiv tasarımıyla yüzey alanını artırılmış bir implant tasarlanmış. Hızlı imalat yöntemlerinden doğrudan metal lazer sinterleme metodunun ayrık üretim teknolojisinden faydalanarak ikinci bir işleme gerek kalmadan implant yüzeyinde oluşturulan gözeneklerle bu eksikliklerin giderileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Rapid manufacturing process is more controllable than conventional manufacturing methods. Any products designed, with low restriction, has made it easy to produce hard parts become the final product. In this context, the experts in this field have begun to research this method in recent years and have brought many innovations for the biomedical sector is an area that requires more complex or customized production. This sector is one of the most important elements missing teeth in the mouth dental implants occur due to loss of function and aesthetics in order to regain the artificial materials used to replace these teeth is called. With the increasing elderly population and consequent bone resorption deficiencies in the jaw bone, necessitating new implants are designed and manufactured. Growing elderly population, accidents, congenital bone deficiencies and mouth in many regions anatomical constraints due to mandatory designed as short implants. The osseoeintegration deficiencies in the bone tissue and the implant material between the mechanical properties do not differ and materials self-repairing mechanism absence of such elements in our country in this area it is necessary to conduct studies. The success of the dental implant, and even the long-term lifetime undoubtedly be compatibility between bone tissue and the implant material is dependent on a strong osseointegration. Today, the methods used to reduce the implant surface treatment and to improve the osseointegration process are not yet considered sufficient. Short implants used in areas where there is less bone loss of surface area in contact with the bone and to take more time and reduces the success rate of osseointegration of these implants. In order to resolve these deficiencies, an implant designed with different thread structure the surface area increased. Rapid manufacturing method of direct metal laser sintering method of pores formed in the implant surface without the need for a second process utilizing the discrete manufacturing technology intended to resolve these deficiencies.