İlkokul öğrencılerinin mesleki eğilimlerinin belirlenmesine yönelik eğitsel bilgisayar oyunu geliştirilmesi
Developing an educational game for determining occupational tendencies of primary school students
- Tez No: 603304
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY SEVİNDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bireyin hayatında yapmış olduğu mesleki tercihlerin bireyin hayatını derinden etkilediği bilinmektedir. Bu bağlamda mesleki rehberlik süreçlerinin öneminin yadsınamaz olduğu bir gerçektir ve mesleki rehberlik süreçlerinin tıpkı hayatın diğer alanları gibi yeni gelişen teknolojileri bünyesine alarak gelişmesi kaçınılmazdır. Oyun kavramı insaoğlunun varlığı ile hayatında yer bulan en eski kavramlardan biridir. İnsanlar eğlenmek ve rahatlamak amaçlı olarak hayatlarında her zaman oyun kavramına yer vermiştir. Fakat geçtiğimiz kırk yıl içerisinde ise geleneksel oyunlar platform değiştirmeye başlamış ve oyunlar geleneksel yapıdan dijital bir yapıya doğru evrilmeye başlamıştır. Gelişen ve yaygınlaşan bilgisayar teknolojisi günümüz kuşağının oyun oynama davranışlarında köklü değişikliklerin yaşanmasına ön ayak olmuştur. Günümüzde hemen hemen her çocuğun ya kendi yaşantıları yoluyla yada sosyal çevresi yoluyla bilgisayar oyunlarıyla bir etkileşim içinde olduğunu ortaya çıkaran çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmanın amacı mesleki rehberlik süreçlerinde eğitmenlere yardımcı olabilmek için ilk okul öğrencilerinin mesleki eğilimlerinin belirlenmesine yönelik bir eğitsel bilgisayar oyunu geliştirilmesidir. Alanyazın incelendiğinde mesleki rehberlik süreçlerinin planlanması ve yürütülmesi için bir çok çalışma yapıldığı görülmüştür. Aynı zamanda eğitsel oyunların tasarlanması ve geliştirilmesi için bir çok model ortaya atıldığı görülmüştür. Bu çalışmada alanyazından edinilen bilgiler ışığında gelişen teknoloji ve buna bağlı olarak gelişen bilgisayar oyunları, mesleki rehberlik süreçleri ile bir araya getirilerek ilk okul öğrencilerinin mesleki eğilimlerinin belirlenmesine yönelik bir bilgisayar oyunu geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the professional preferences of the individual in his life affect the life of the individual deeply. In this context, it is a fact that the importance of vocational guidance processes is undeniable and it is inevitable that vocational guidance processes advancing by taking new emerging technologies like other areas of life. The concept of play is one of the oldest concepts in the life of the human being. People have always used the concept of game in their lives in order to have fun and to relax. But over the past forty years, traditional games have begun to change platforms and games have evolved from traditional to digital. Developing and expanding computer technology has led to radical changes in the playing behaviour of the present generation. Nowadays, there are studies that reveal that almost every child interacts with computer games either through their lives or through their social environment. The aim of this study is to develop an educational computer game to determine the professional tendencies of primary school students in order to assist instructors in vocational guidance processes. When the literature is examined, it is seen that many studies have been done for planning and conducting vocational guidance processes. At the same time, many models have been put forward for the design and development of educational games. In this study, a computer game has been developed in order to determine the professional tendencies of the primary school students by bringing together the developing computer games technology and vocational guidance processes in the light of the information obtained from the literature.