Trokoidal frezelemede işlem parametrelerinin etkisinin incelenmesi
The investigation of machining parameters effect on trochoidal milling
- Tez No: 603315
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KIYAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmal Usulleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Frezeleme prosesi günümüz imalat endüstrisinde yaygın olarak, özellikle kalıpçılık endüstrisinin ihtiyaç duyduğu karmaşık kalıp yüzey şekillerinin elde edilmesinde oldukça sık olarak kullanılmaktadır. Daha spesifik örnek vermek gerekirse, kaba frezeleme operasyonları, parçanın işlenme sürecinde ciddi yer kaplamakta ve bu konunun iyileştirilerek sürenin kısaltılması için çeşitli optimizasyon çalışmaları yapılmaktadır. Bu iyileştirme çalışmaları sadece tezgah ve takım kalitesinin iyileştirilmesi ile değil, ayrıca bitmiş parça için en doğru takım yolunun seçilmesi/üretilmesi ile de mümkün olmaktadır. Trokoidal frezeleme adı verilen takım yolu ile parça işleme tekniği ise, günümüzde optimize edilmiş takım yolu tekniklerinin başında gelmektedir ve gün geçtikçe popülaritesi artmaktadır. Konvansiyonel frezeleme metoduna göre takım ömrünü arttıran, işlem süresini oldukça azaltan bu teknik halen daha araştırmacılar tarafından detaylı olarak anlaşılamamış ve araştırılmamıştır. Ancak, bu teknik ile takım yolu seçiminin prodüktiviteyi iyileştirmedeki temel unsur olduğu anlaşılmıştır. Bu tez çalışmasında, standart trokoidal frezelemeye alternatif olarak iki yeni takım yolu daha geliştirilmiş ve iş parçası üstünde test edilmiştir. Deney sırasında takım sıcaklıkları, takıma etkiyen kuvvetler, takım aşınması ve bitmiş parçanın yüzey pürüzlülük değerleri ölçülmüş ve standart trokoidal frezeleme ile kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The milling process is a widely used method in manufacturing industry, especially in the production of complex engravings such as molds. In particular, rough machining operations have to remove large amounts of material in reduced times. This objective calls for an optimization not only of each element of the manufacturing system (cutting tools, machine tool etc.) but also of their use by selecting the best milling tool path. The method is tried to be made more efficient by trochoidal application. The new term, called trochoidal milling, is getting more attention nowadays, even has an significant importance more then conventional milling since rising the tool life significantly, hasn't been searched enough by researchers. Tool path selection and optimization become a fundamental issue to increase the productivity associated to the process. In this thesis, two novel approaches to the new modelling of trochoidal milling are proposed. For the maximization of the efficiency in the trochoidal milling operation, a different tool path strategies are examined. In these proposed new trochoidal milling tool path methods cutting temperatures, and cutting forces are determined. In addition, the correlation is being made between trochoidal curves, temperature and tool wear parameters