Safra kesesi adenokarsinomlarında carcinoembryonic antigen ve human chorionic gonadotropin varlığının immünohistokimyasal yöntemle araştırılması
Investigation of the presence of carcinoembryonic antigen and human chorionic gonadotropin in the gallbladder adenocarcinoma by immunohistochemical method
  1. Tez No: 603332
  2. Yazar: ŞÜKRÜ OĞUZ ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞEVKET RUACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Patoloji, Gastroenterology, Pathology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezde S. B. Ankara Hastanesi Patoloji Laboratuvarında 1976-1990 yılları arasında primer safra kesesi adenokarsinomu tanısı almış 15 lezyon üzerinde çalışılmıştır. Yeniden incelenerek diferansiyasyonlarına göre sınıflandırılan tümörlerde, Carcinoembryonic Antigen (CEA) ve Human Chorionic Gonadotropin (HCG) varlığı ve tümör grade'leri ile olan ilişkileri araştırılmıştır. Tüm vakalarda CEA pozitif bulunmuştur. Boyanma yoğunluğu az diferansiye (Grade III) adenokarsinom vakalarında daha fazladır. HCG immünoreaktivitesi %33.3 vakada izlenmiş ve boyanma yoğunluğu CEA ile benzerlik göstermiştir. CEA ile HCG nin primer safra kesesi adenokarsinomlarında saptadığımız boyanma özellikleri ve dağılım paternleri, bu belirleyicilerin diğer gastrointestinal sistem adenokarsinomlarında gözlenen boyanma özellikleri ve dağılım paternleri ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
Fifteen lesions primary gallbladder carcinomas diagnosed between 1976-1990 at the Pathology Laboratories of S. B. Ankara Hospital were studied for the expression of carcinoembryonic antigen (CEA) and human chorionic gonadotropin (HCG). Histologic sections were reviewed and the tumors were graded. Representative sections were stained for CEA and HCG using avidin-biotin complex immunoperoxidase technique. All fifteen tumors showed positivity for CEA. The intensity of the staining was stronger and more extensive in undifferentiated carcinomas. HCG was positive in 33.3% of the tumors and the pattern of staining was similar to that of CEA. Our findings show that the presence and the pattern of distribution of CEA and HCG in primary gallbladder carcinomas closely resemble that in other gastrointestinal carcinomas.