Brusellozun tanı ve takibinde serum aglütinasyon testi(sat) ve enzyme-linked ımmunosorbent assey(elısa) yönteminin yeri
The place of serum aglutination test (sat) and the enzyme-linked immunosorbent assey (elisa) in the diagnosis and follow-up of brucellosis
- Tez No: 603333
- Danışmanlar: UZMAN M. ARZU YETKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada brusellozun serolojik tanısında kullanılan serum aglütinasyon testi (SAT) ile“enzyme-linked immunosorbent assay”(ELISA) yöntemiyle Brucella özgül IgG ve IgM antikor testlerinin, hastalığın tanısı ve takibinde kullanılabilirliği ve birbirlerine olan üstünlüklerinin araştırılması planlandı. Çalışmaya bruselloz tanısı alarak tedavisi başlanan toplam 86 hasta alındı. Bu 86 hastanın tedavi sonrası değişik zamanlarda kontrole gelen 60'ıyla birlikte toplam 146 serumda, SAT ve ELISA yöntemiyle Brucella IgG ve IgM antikor tayini yapıldı. Brusellozun tanı ve izleminde sadece SAT veya ELISA ile IgG ölçümünün bazı vakalarda tek başına yeterli olmayabileceği, IgM testleriyle değerlendirmek gerektiği sonucuna varıldı. Ayrıca tedavi izleminde her iki yöntemin çok daha geniflş çalışmalarla değerlendirilmesi ve maliyet analizlerinin yapılmasına ihtiyaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The value of serum agglutinaton test and enzyme-linked immunosorbent assay IgM and IgG antibodies to Brucella in diagnosis and follow-up of brucellosis. In this study the results of serum agglutinaton test (SAT) were compared with those of enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) IgM and IgG antibodies to Brucella in 146 serum samples (86 initial and 60 follow-up serums) of 86 patients with brucellosis and tried to detect their values in follow-up period. No single test used separetely was found to be sufficiently enough for diagnosis and follow-up period of brucellosis. Further studies are needed to clarify the role of the both tests and their costs for the follow-up period of brucellosis