Çeşitli bozunmuş gıda ürünlerinin biyogaz üretim potansiyelinin değerlendirilmesi
Evaluation of biogas production potential from various decomposed food commodities
- Tez No: 603346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzün en büyük problemlerinden biri olan gıda israfının önüne geçmek için çeşitli bozunmuş gıdaların biyometan potansiyelinin değerlendirilmesine yönelik yapılan bu çalışmada, bozunmuş gıdalara ait biyolojik ve teorik metan potansiyelleri değerlendirilmiştir. Biyolojik Metan Potansiyeli (BMP)'nin deneysel çalışmalar da uzun süre gerektirmesi ve çevresel faktörlerden etkilenebilmesi gibi durumlar söz konusu olduğu için Teorik BMP de hesaplanmıştır. Bu sonuçlara göre; havuç ve kıyma ile elde edilen gaz hacimlerinin oldukça yüksek, armut, tavuk, peynir ve patates için ise daha düşük seviyelerde üretim olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of today's major problem to avoid that the food waste which is made for evaluation of various degraded food bio potential in this study, and theoretical methane biological potential, the degraded food were evaluated. Theoretical BMP was also calculated because the biological methane potential (BMP) requires long time in experimental studies and can be affected by environmental factors. According to these results; it was determined that the gas volumes obtained by carrot and minced meat were quite high and for pear, chicken, cheese and potato production was lower.