Hipotiroidili hastalarda serum aktif ghrelin seviyeleri
Serum active ghrelin levels in hypothyroidism
- Tez No: 603377
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN BAŞÇIL TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Hipotiroidili Hastalarda Serum Aktif Ghrelin Seviyeleri GİRİŞ VE AMAÇ: Ghrelin, esas olarak mide fundusundaki oxyntic-XA benzeri hücrelerinden salgılanan 28 aminoasitli bir peptitdir. Ghrelinin büyüme hormonu uyarıcı etkilerinin yanında; enerji metabolizmasında, gıda alımı üstünde, gastrik asit salgılanması ve motilitede, pankreas salgısında etkileri bilinmektedir. Tiroid fonksiyon bozukluklarında iştah ve kilo değişmektedir. Hipertiroidi durumunda ghrelin seviyeleri beklenenin aksine azalmış bulunmuştur. Hipotiroidi durumunda ise çelişkili sonuçlar bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı hipotiroidi durumunda ghrelin seviyelerininin nasıl etkilendiğinin araştırılmasıdır. YÖNTEM: 30 hipotiroid hasta, 23 yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi eşleştirilmiş kontrol vakası çalışmaya alındı. Sabah aç karnına alınan kanda TSH, sT4, sT3, anti-tiroglobulin, anti-tiroidperoksidaz, total-LDL-HDL kolesterol, trigliserid, c-reaktif protein, gastrin, insülin, açlık plazma glukozu ve ghrelin düzeyleri çalışıldı. Ghrelin düzeyleri, Linco active ELISA KIT ile çalışıldı. Örneklere Aprotinin SIGMA eklendi. Numuneler alındıktan sonra +4 0 C 'de 1500g'de 15 dakika santrifüj edildi. Örnekler analiz edilene kadar - 40 0 C' de saklandı. SONUÇLAR: Ghrelin düzeyleri hipotiroid grupta kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Tedaviyle ötiroidizm sağlandıktan sonra ise ghrelin seviyeleri kontrol grubuna benzer seviyelerdeydi. Ghrelin ile sT3 ve sT4 arasında negetif korelasyon, HDL ile pozitif korelasyon saptandı. TARTIŞMA: Hipotiroidide artmış kilo alımının ve adipozitenin sebebi artmış ghrelin seviyeleri olabilir. Dolaşımdaki ghrelinin beslenme davranışı ve enerji dengesi üzerinde önemli rol alıp almadığı hala açık değildir. Bununla birlikte bizim sonuçlarımız hipotiroideki artmış kilo alımında ghrelinin etkileri olabileceğini gösterir. Fakat bu mekanizmayı aydınlatmak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Serum Active Ghrelin Levels in Hypothyroidism OBJECTIVE: Ghrelin is a 28 aminoacid peptide predominantly produced by the stomach oxyntic-XA like cells. Ghrelin has been discovered as a natural ligand of the growth hormone receptor but has effects on energy metabolism, food intake, gastric acidity and motility also on pancreas function. Alterations in thyroid function are associated with a large variety of symptoms, including changes in body weight and food intake. Unexpectively, ghrelin levels in hyperthyroidism is found to be decreased. In the case of hypotyhroidism controversial results have been reported. The aim of this study is to eveluate ghrelin levels in hypothyroidism. DESIGN: 30 hypothyroid patients were evaluated with 23 age, sex, body mass index matched controls. Fasting plasma TSH, fT4, fT3, anti-thyroglobulin, anti-thyroidperoxidase, total-LDL-HDL cholesterol, triglyseride, c-reactive protein, gastrin, insulin, glucose and ghrelin levels were studied. Ghrelin was eveluated with Linco active ELISA KIT. Aprotinin SIGMA was added to samples. Samples were centrifugated at +4 0 C 1500g for15 minutes. They were kept - 400C till the time for eveluation. RESULTS: Ghrelin levels vere significantly elevated according to the control group. After euthyroidism was maintained ghrelin levels were similar with the controls. Ghrelin correlated negatively with fT3 and fT4 and positively with HDL levels. CONCLUSION: Ghrelin could be the reason for weight gain and increased adiposity in hypothyroidism. Whether circulating ghrelin plays an important role in feeding behaviour and energy homeostasis is not still known. However, our results indicate that active ghrelin may have some critical actions in hypothyroidism induced weight gain. Further studies are needed to clarify the exact mechanism.