Hipertroidili ve hipotroidili hastalarda oksidatif stres ve prolidaz aktivitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress and prolidase activity in patients with hyperthyroidism and hypothyroidism
  1. Tez No: 247930
  2. Yazar: SAADET ÖZGÖNÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUZAN TABUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışma, hipertiroidi ve hipotiroidili hastalarda oksidatif stres ve prolidaz aktivitesinde değişiklik olup olmadığını değerlendirmek amacı ile planlandı.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hipertiroidi veya hipotiroidi tanısı almış, 43 hasta ve 23 sağlıklı olgu dahil edildi. Serum prolidaz enzim düzeyleri manuel metod ile biyokimya laboratuvarında ölçüldü. Total antioksidan kapasite (TAS), total oksidatif durum (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSİ), Erel tarafından geliştirilmiş yeni otomatik ölçüm metodu ile çalışıldı. Bütün veriler, benzer yaş ve cinsiyetteki sağlıklı gönüllü bireylerden alınan kan örneklerinin sonuçlarıyla karşılaştırıldı.Bulgular: Cinsiyet, yaş ve vücut kitle indexi (VKI) açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). Hipertiroidili hastaların ortalama TOS değeri kontrol grubuna göre belirgin yüksek bulundu (p0.05). Hipertiroidili ve hipotiroidili hasta grupları arasında ortalama TOS değeri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Hipertiroidili hastaların OSI değeri, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksekti (p0.05). Hipertiroidik hastaların ortalama TAS değerleri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşüktü (p0.05). Hipertiroidili ve hipotiroidili hasta grupları arasındaki fark da istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0.05). Hipertiroidili hastaların ortalama prolidaz aktivitesi kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study was to investigate whether there was an alteration in oxidative stress and prolidase activity in patients with hyperthyroidism and hypothyroidism, or not.Methods: Forty-three hyperthyroid and hypothyroid patients and twenty-three healthy cases were enrolled in this study. The levels of prolidase enzyme were studied manually in biochemical laboratory. Total antioxidative capacity (TAC), total oxidant status (TOS) and oxidative stress index were measured using a novel automated measurement method developed by Erel. All the data were compared with the results of blood samples obtained from similar age and gender of healthy volunteers.Results: There was no statiscally significant difference in gender, age and body mass index (BMI) among the groups (p>0.05). The levels of TOS increased significantly in patients with hyperthyroidism when compared with the control group (p0.05). There was no significant difference in TOS levels between hyperthyroid and hypothyroid groups (p>0.05). The levels of OSI increased significantly in patients with hyperthyroidism when compared with the control group (p0.05). The levels of mean TAS were found to be significantly decreased in patients with hyperthyroidi when compared with the control group (p0.05). No significant difference was found between the patients with hyperthyroidi and hypothyroidi groups regarding to the mean levels of TAS (p>0.05). The levels of prolidase activity increased significantly in patients with hyperthyroidism when compared with the control group (p0.05).