Sanal kaytarma ve işgören verimliliği arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between cyberloafing and labour productivity
- Tez No: 603379
- Danışmanlar: PROF. HATİCE ÖZUTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, işletmelerde işgörenler tarafından başvurulan sanal kaytarma faaliyetinin ve işgören verimliliği üzerine olan etkisini incelemek ve eğer var ise ne yönde etkili olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla Gümrük Müşavirliği alanında faaliyet gösteren bir özel sektör kuruluşu olan Okuyan Gümrük Müşavirliği firmasının İstanbul ilindeki Asya ve Avrupa Şubelerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırma verilerinin elde dilmesinde, nicel araştırma yöntemi olarak anket tekniğinden faydalanılmıştır. Bu kapsamda 250 katılımcı ile anket çalışması uygulanmış ve elde edilen veriler istatistik paket programı ile analiz edilmiştir (SPSS 22). Çalışma kapsamında, sanal kaytarma ve verimlilik ile alakalı temel teorik kavramlara yer verilmiş ve konuyu kapsayan bir araştırma yapılmıştır. Araştırma sonucunda majör sanal kaytarma davranışı ve işgören verimlilik tutum algısı arasında anlamlı bir ilişki olmadığı buna karşın minör sanal kaytarma davranışı ve işgören verimlilik tutum algısı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to search the relationship between cyberloafıng and the labor productivity and aim to clarify how affect the cyberloafing on the labor productivity. For this purpose, a survey was conducted on the Asian and European Branches of Okuyan Customs Consultancy Company, which is a private sector organization. In order to obtain the research data, the survey technique was used as a quantitative research method. In this context, the survey was applied on 250 participants and the obtained data were analyzed with statistical package program (SPSS 22). Within the scope of the study, basic theoretical concepts related to cyberloafing and labor productivity have been mentioned and a research has been carried out. As a result of the study, it was concluded that there is no significant and meaningful relationship between major cyberloafing activities and labor productivity attitude perception, whereas there was a significant and meaningful relationship between minor cyberloafing activities and labor productivity attitude perception.