Ankrajlı dayanma yapılarının eurocode tasarım yaklaşımları ile analizi
Analysis of anchored retaining systems with eurocode design approaches
- Tez No: 603418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KUBİLAY KELEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Son zamanlarda, ülkemizde dayanma yapılarında meydana gelen göçmeler nedeniyle oluşan can ve mal kayıplarında büyük bir artış görülmektedir. Yapılan tasarımlar ve uygulamaların yeterliliği sorgulanmaya başlanmış ve ulusal yönetmelik ihtiyacı gündeme gelmiştir. Bu çalışmada ankrajlı dayanma yapılarının hizmet görebilirlik sınır durumu ve nihai sınır durumları için Eurocode-7 Tasarım Yaklaşımları kullanılarak analizler yapılmıştır. Öncelikle Slope/W programı ile ankrajlı dayanma yapısının göçmeye karşı güvenliği farklı Tasarım Yaklaşımları uygulanarak analiz edilmiştir. Sonlu elemanlar programı olan Plaxis 2D ile hizmet görebilirlik sınır durumu için deplasmanların belirlenen sınırlar içinde kaldığı kontrol edilmiştir. Nihai sınır durumu için uygulanan farklı tasarım yaklaşımlarının dayanma yapısında oluşan kuvvet ve momentlere etkisi incelenmiştir. Son olarak ankrajlarda meydana gelen yük değişimleri incelenmiş ve ankrajların yeterlilikleri yeterlilikleri kontrol edilmiştir. Analizler neticesinde elde edilen maksimum kesit tesirlerinin ve ankraj yüklerinin TY1-K1 ve TY-2'de meydana geldiği görülmüştür. Elde edilen ankraj yük değerleri ile ankraj halatlarının yeterlilikleri karşılaştırılmış ve halatlarının yetersiz kalabildiği görülmüş ve ankraj çapı veya adeti arttırılarak analizler tekrarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, there has been a significant increase in the loss of life and property caused by the collapse of the retaining structures in our country. The quality of the design and the construction started to be questioned and the need for a national code has been raised. In this study, Eurocode design approaches were used to satisfy the serviceability limit state and ultimate limit state conditions of an anchored retaining structure. At first, different design approaches were used in Slope/W limit state software, to analyze the safety of an anchored retaining structure against general type of collapse. Later, the finite element software Plaxis 2D was used to check whether the displacements remained within the specified limits for the serviceability limit state. The effect of each design approache on the forces and moments developped in the anchored retaining structure was investigated. Finally, the variation of the axial loads on the anchors were examined and the stability of the anchors was checked. As a result of the analyses, it was seen that the maximum cross-sectional effects and anchorage loads occurred in TY1-K1 and TY-2. As the calculated axial anchor load values and the stability of the anchors were compared it was seen that the anchors did not satisfy the stability conditions thus the analyses were repeated by increasing the diameter size of the anchor shaft or the number of anchor rows.