Aynı sıcaklıkta farklı materyaller kullanılarak üretilmiş biyokömürün çilek bitkisi gelişimi ve mineral beslenmesine etkisi
Effects of biochar that obtained from different materials at constant temperatures on strawberry growth and nutrition
  1. Tez No: 603448
  2. Yazar: DUYGU AĞIL TUNÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ COŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, aynı sıcaklıkta, farklı materyaller kullanılarak üretilmiş olan biyokömürün çilek bitkisinin gelişimi ve besin elementi alımı üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gül posası, elma posası, orman altı örtüsü, talaş ve ceviz kabuğu kullanılarak 400 derece sıcaklıkta üretilen biyokömürler, iki farklı dozda toprağa uygulanmıştır. Bu topraklarda yetiştirilen çilek bitkisinin meyve verimi ile yeşil aksam kuru ağırlığı, yeşil aksamın N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn ve bakır konsantrasyonları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, biyokömür hammaddelerinin elde edilen ürünün özellikleri üzerine etkili olduğunu ancak bu etkilerin belirlenen her parametre için aynı düzeyde olmadığını göstermiştir. Genel olarak biyokömür uygulamaları besin elementi içeriğini artırmış ancak bazı elementlerde de azalmaya neden olmuştur. En yüksek verim değeri elma posası biyokömüründen elde edilmiştir. Sonuçlardan genel olarak talaş biyokömürünün belirlenen parametrelerin birçoğu üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu görülmüştür. Besin elementlerinden ise demir elementi biyokömür uygulamalarından en fazla olumsuz etkilenen element olmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgulardan hareketle her biyokömürün her bitki, toprak, iklim koşullarında aynı etkiyi gösteremeyebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Uygulama dozları arasında ise genellikle önemli farklar bulunmamış, bu durumun biyokömürün etkinliğini daha iyi gösterebilmesi için uygulama sonrası bir miktar inkübasyon süresine ihtiyaç duyduğu şeklinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of biochar produced from different raw materials at the same temperature on growth and nutrient uptake of strawberry plants.Biochar produced at 400 degrees using rose pulp, apple pomace, litter under forest trees, sawdust and walnut shells were applied to the soil in two different doses. Fruit yield and dry weight of shoots as well as N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Mn and Cu concentrations of strawberry plant grown in these soils were determined.The results showed that biochar raw materials had an effect on the properties of the product obtained but these effects were not at the same level for each parameter determined.In general, biochar applications increased nutrient content of the plant; however, some nutrient elements negatively influenced by biochar incorporation.The highest yield and manganese concentrations were obtained from apple pomace biochar. In general, the results showed that sawdust biochar has negative effects on the most of the determined parameters.Among the nutrients, iron was the most adversely affected element by biochar applications.Based on the findings obtained from the research, it is concluded that every biochar may not have the same effect in all plants, soil and climatic conditions.Generally, no significant differences were found between the application doses, and it was explained that this would require some incubation time after the biochar incorporation in order to better demonstrate the effectiveness of biochar.