Beyoğlu ilçesi İstiklal, Yeni Çarşı, boğazkesen, Defterdar ve Sıraselviler caddelerinin sınırladığı alan içindeki yapıların cephe analizi
Façade analysis of the historical buildings inside Beyoglu defined by the borders İstiklal, Yeni Çarşı, Boğazkesen, Defterdar and Sıraselviler Street's
  1. Tez No: 603458
  2. Yazar: DİDEM FİSUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN ALPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi ve Kuramı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
19. yy'da, Osmanlı Devleti ile Avrupa ülkeleri arasında yeniden biçimlenen siyasi ve ekonomik ilişkiler, İstanbul'un özellikle bazı bölgelerinin sosyokültürel yapısının değişim sürecinde etkili olmuştur. Bu süreç içerisinde yapıların konum, boyut, kütle ve cephe karakterleri etkilenmiş ve değişim sürecinin önemli bir parçası olmuştur. Beyoğlu'nun Kuloğlu, Katip Çelebi ve Firuzağa Mahalleleri, söz konusu bu değişim süreci ve etkilerini yoğun bir biçimde içerisinde barındırdığından, tez kapsamındaki çalışma alanı olarak seçilmesi uygun görülmüştür. Çalışma alanının sosyokültürel yapısının çeşitliliği ve bölgedeki yapıların sahip olduğu dönem özelliklerini yansıtan farklı karakteristik özellikteki cepheleri, alan seçiminde referans alınan önemli noktalar olmuştur. Çalışma alanı olarak seçilen bölgede yapılan detaylı belgeleme çalışmalarında, 273 adet tarihi yapıya envanter oluşturulmuştur. Envanter listesi ile desteklenen bu çalışmada yapı cephelerinin analiz edilmesi ve belgelenmesi hedeflenmiştir. Dört bölümden oluşan tez çalışmasının ilk bölümünde amaç, kapsam ve yöntem ortaya konmuştur. Çalışmanın İkinci bölümünde; incelenen bölgenin sınırları, mahalle ve cadde isimleri verilerek açıklanmıştır. Bölgenin değişim süreci; sosyokültürel ve sosyoekonomik gelişimleri etkileyen olaylar ışığında ve tarihi haritalar çerçevesinde irdelenmiştir. Bu bölüm kapsamında yapılan incelemeler, çalışma alanında yer alan anıtsal yapıların cephelerinin analizi ile sonlandırılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde; seçilen alanının topografyası ve ada-parsel düzeni incelenerek değerlendirilmiştir. İncelenen yapılar; ada ve parsel numaraları, adresleri, kat adetleri ve güncel fotoğraflardan oluşan envanter listeleri ile belgelenmiştir. Çalışmaya dahil edilen yapıların özgün kat adetleri, tarihi haritalar üzerinden tespit edilmiş ve güncel kat adetleri ile karşılaştırılmıştır. Bölüm kapsamında yapılan çalışma, yapıların cephe düzenlerinin her katta ayrı olarak incelenmesi ile devam etmiştir. Yapı cephelerinin karakteristik özelliklerini belirleyen cephe elemanları; giriş kapıları, çıkmalar, balkonlar, saçaklar, yüzey malzemeleri ve süsleme elemanları alt başlıkları altında ele alınmış olup analiz paftaları oluşturulmuştur. Tez çalışmasının son bölümünde ise; çalışma bölgesinde biçim, mimari elemanlar, malzeme ve bezeme ayrıntıları bağlamında cephe özelliklerine ilişkin genel karakteristikler belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, the reshaped political and economic relations between the Ottoman Empire and the European countries were influential in the process of changing the socio-cultural structure of some parts of Istanbul. In this process, the position, size, mass and facade characteristics of the buildings were affected and became an important part of the change process. Since Beyoğlu's Kuloğlu, Katip Çelebi and Firuzağa Neighborhoods contain this change process and its effects intensely, it has been deemed appropriate to be selected as the study area within the scope of the thesis. The diversity of the sociocultural structure of the study area and the facades with different characteristics reflecting the period features of the buildings in the region have been important points in the selection of the area. In the detailed documentation studies conducted in the region selected as the study area, an inventory of 273 historical buildings was created. In this study supported by inventory list, it is aimed to analyze and document the building facades. In the first part of the thesis, which consists of four chaptersi the aim, scope and method are presented. In the second part of the study; the boundaries of the investigated region, neighborhood and Street names are explained. Change process of the region; sociocultural and socioeconomic developments in the ligth of events and historical maps are examined within the framework. The investigations carried out within the scope of this section were conculed with the analysis of the façades of the monumental buildings in the study area. In the third part of the study; the topography of the selected area and the city block-plot layout were evaluated. Structures examined; city block and plot numbers, addresses, number of floors and inventory lists of current photos are documented. The original storeys of the buildings included in the study were determined on historical maps and compored with the actual storeys. The work carried out within the scope of the department continued with the examination of the façade arrangements of the buildings separately on each floor. The façade elements determining the characteristics of the building façades; entrance doors, exits, balconies, canopies surface metarials and decorative elements are discussed under the subtitles analysis sheets are created. In the last part of the thesis; general façade characteristics in terms of shape, architectural elements, material and decoration details were determined.