Kistik fibrozis dışı bronşektazi tanılı hastalarda impulse osilometri yönteminin tanı ve takipte kullanımı, tedaviye etkisinin değerlendirilmesi
Use of i̇mpulse oscillometry method in diagnosis and follow-up in patients with non-cystic fibrosis bronchiectasis, evaluation of its effect on treatment
- Tez No: 603457
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TANER KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bronşektazili hastaların tanı ve takibinde solunum fonksiyon testleri önemli yer kaplamakta ve en sık spirometri uygulanmaktadır. İmpulse osilometri (IOS), solunum fonksiyonlarını değerlendirmede kullanılan, minimal hasta kooperasyonu gerektiren bir diğer yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, kistik fibrozis dışı bronşektazili çocuklarda IOS'un etkinliğini değerlendirmek ve spirometri ile karşılaştırmaktır. Çalışmada, Marmara Üniversitesi Çocuk Göğüs Hastalıkları polikliniğinde izlenen 100 KF-dışı bronşektazi tanılı çocuk ve Hasta Çocuk polikliniğine başvuran 50 sağlıklı çocuk yer aldı. Hastalara, spirometri ve IOS testleri eş zamanlı olarak yapıldı ve sonuçlar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Respiratory function tests are important in the diagnosis and follow-up of patients with bronchiectasis and spirometry is the most common practice. Impulse oscillometry is another method that can be used to evaluate respiratory functions, requiring minimal patient co-operation. The aim of this study was to evaluate the effectiveness of IOS in children with non-cystic fibrosis bronchiectasis and compare it with spirometry. The study included 100 children with non-CF bronchiectasis diagnosed in Marmara University Pediatric Chest Diseases outpatient clinic and 50 healthy children admitted to the patient pediatric outpatient clinic. Spirometry and IOS tests were performed simultaneously and the results were compared.