Optimization of roll formed beams used in ceiling construction
Tavan konstrüksiyonunda kullanılan profillerin eniyileştirilmesi
- Tez No: 603493
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN KAFTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tezde, şerit malzemenin haddeleme yolu ile üretilen mevcut asma tavan imalatında kullanılan tavan C ve tavan U profillerin ankastre ve basit eğilmedeki sehimleri sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak hesaplanmıştır. Aynı zamanda, yapılan hesaplamaların doğruluğunu kontrol etmek ve profillerin gerçek yaşamda oluşan ölçümlerini yapabilmek için bir laboratuvar kurulmuştur. İlk olarak, orjinal tavan C ve tavan U profillerinin elastik bölgedeki sehimleri ankastre ve basit eğilme yöntemi ile bulunmuştur. Ardından teorik sonuçları kontrol etmek için kurulan laboratuvarda deneyler yapılmıştır. Daha sonra, orjinal tavan C ve tavan U profillerine göre daha ince malzeme kullanılarak, karmaşık bir tasarıma sahip , sehim değerleri daha düşük olan yeni tavan C ve tavan U profilleri geliştirilmiştir. Yeni tavan C ve tavan U profilleri ankastre ve basit eğilme modellemeleri tamamlandıktan sonra haddeleme yöntemi ile üretilmiştir. Bu şekilde tavan C ve tavan U profillerin kalınlığı yaklaşık olarak 0.05mm azaltılmıştır. Yeni profillerin sehimlerinin orginal profillere göre daha az olduğu görülmüştür. Bu sayede, en uygun tasarım ile malzeme, maliyet ve enerji tasarrufu sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the deflections of the C and U beams manufactured by using roll forming of strip material and used in present ceiling constructions in cantilever and simple support modes are calculated by using finite element method. Also, a testing laboratory is developed to check the calculations and to be able to make the real-life measurements and experiments on the profiles. First the elastic deflections of the existing C and U profiles are calculated in the simply supported and cantilever modes. Then experiments are conducted in the developed laboratory to check the theoretical results. Later, new C and U profiles have been developed using thinner material with a more complex design giving deflections not more than the original C and U beams. New designs have been manufactured by roll forming and testing in the simply supported and cantilever modes have been completed. This way, the thicknesses of C and U beams have been reduced by approximately 0.05 mm, resulting in deflections not more than the original designs. Hence, material saving is obtained with an optimal design also saving cost and energy