Bicycle transport planning as a part of sustainable mobility
Sürdürülebilir hareketliliğin bir parçası olarak bisiklet ulaşım planlaması
  1. Tez No: 603510
  2. Yazar: DİDEM ANDİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bisiklet, bir ulaşım aracı olarak tüm dünyada sürdürülebilir ulaşım ile ilişkilendirilmektedir. İçinde bulunduğumuz yüzyılda, yapılan yeni çalışmalarla birlikte güncel tartışmalar göstermiştir ki sürdürülebilir ulaşım sadece çevre sağlığına değil aynı zamanda bireyin ve toplumun sağılığına ve yerel ölçekte çevre kalitesine de bağlı olmaktadır. Sürdürülebilir ulaşım tartışmalarının 2000'li yıllara kadar insanın ve eşyaların etkili bir şekilde taşınmasına bağlı olarak ekonomik büyüme ile ele alınmaktaydı. Fakat, yeni çalışmalar ve gelişmeler gösterdi ki çevresel ve sosyal etkiler, sağlık ve eşitsizlik konuları da ele alınmalıydı. Halk sağlığı ve motorlu ulaşımın yarattığı kirlilik üzerine olan endişeler, sağlıklı ve düşük karbonlu bir hareketlilik şekli olan bisiklete olan desteği artırmıştır. Bunu sonucu olarak, tüm dünyada ülkeler şehirlerindeki sürdürülebilir hareketliliği geliştirmek amacı ile bisikleti kent içinde bir ulaşım aracı olarak destekleyen politikalar uygulamaya başlamışlardır. Tez, kent içi ulaşım aracı olarak bisikleti kullanarak, başarılı şekilde sürdürülebilir hareketliliğe erişebilmek için gerekli ölçütleri incelemeyi amaçlamıştır. Bu çalışma sürdürülebilir hareketlilik ölçütleri kapsamında örnek şehirleri inceleyerek bisikletli ulaşım analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu bağlamda, sürdürülebilir hareketlilik ölçütleri dikkate alınarak yapılan literatür araştırması ve incelenen kentler mevcut bisikletli ulaşımın devam ettirilmesi ve ilgili olanlar için bir rehber olması amacını taşımaktadır. Literatür incelemesi ve örnek olarak seçilen kentlerin analizleri, sürdürülebilir hareketliliği geliştirmek için bisikletin kent içi ulaşım aracı olarak teşvik edilmesi için temel bulguları ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda Türkiye'de örnek olarak seçilmiş kentlerde ki bisikletli ulaşım incelenmiştir. Bu çalışma, sürdürülebilir hareketliliğin geliştirilmesi bağlamında bisikletli ulaşımın teşviki için gerekli örnek kentlerin analizi ile belirlenen çıkarımlarla sonuçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cycling as a way of transportation, associated with sustainable mobility in the world. In the current century, according to the new studies, the new debate showed that achieving sustainable mobility depends not just on environmental health but also depend on health of individuals, society and quality of environment locally. In the first period of sustainable mobility, until 20th century, the main concern was about economic growth by providing efficient mobility of man and goods. But, the new debate showed that environmental and social impacts, health and inequality must be emphasized. The health of public and the pollution from motorized transport concerns increased the support on healthy and low -carbon form of mobility: cycling. Hence, countries all around the world, have been implementing policies about cycling as an urban transport mode to improve sustainable mobility in their cities. This thesis focuses on the measurements to achieve a succeeded sustainable mobility by cycling as an urban transport mode. The study aimed analyze bicycle transport within sustainable mobility measures among case study cities. In this context, the literature review and case study cities investigated under sustainable mobility measures in order to how to endure the existing cycling conditions and to be a guide for bicycle planning. The scientific literature review and analysis of case study cities reveals the main findings to encourage cycling as an urban transport mode in terms of improving sustainable mobility. In the content of findings of case study cities, bicycle transportation in Turkey with selected cities have been investigated. The study concludes with the inferences regarding case studies in terms of improving sustainable mobility to promote cycling.