Kentiçi sürdürülebilir ulaşım modelleri içerisinde raylı sistemler ve Ankara banliyösü örneği
Rail systems in sustainable urban mobility models and Ankara commuter train sample
  1. Tez No: 441833
  2. Yazar: HALİL YILDIZTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Traffic, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde pek çok aktivitenin yığılma alanı olan kentler, ulusların sürdürülebilir kalkınma konusundaki politikalarının da odağında yer almaktadır. Her bir kentsel halkayı birbirine bağlayan ulaşım sistemleri şüphesiz sürdürülebilir kentsel gelişmenin en önemli ayağını oluşturmaktadır. Dünya enerjisinin %25'ini, toplam petrol üretiminin yarısını kullanan ve dünya üzerinde sera gazı salımının da %25'ni oluşturan ulaşım sektörünün küresel ısınmayı tetikleyen birinci etken olacağı tahmin edilmektedir. Sürdürülebilir ulaşım politikalarının temel amacı kentlilerin refahına hizmet edebilme olmalıdır. Dünyada uygulanan kent içi sürdürülebilir ulaşım politikaları incelendiğinde, tamamında kent içi ulaşımın tek elden ve etkin bir şekilde yönetildiği görülmektedir. Bu politikalarda, otomobil kullanımı caydırıcı, yaya, bisiklet ve toplu taşım teşvik edici yöntemler uygulanmaktadır. Sürdürülebilir ulaşım temelini oluşturan toplu taşım sistemleri içinde Banliyö Tren Sistemi yüksek kapasitesi ve diğer kent içi raylı sistemlere göre düşük maliyetli olması ile büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada banliyö tren sisteminin dünyadaki örnekleri incelenmiş, bu örnekler ışığında Ankara Banliyö Tren sisteminin kapasite ve etkinliğini artırmak için bir model önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, cities, as the agglomeration of many activities, are at the heart of sustainable development policies of nations. Without doubt, transportation systems linking each urban part are constituting the most important chain of the urban development. It is estimated that as a sector consuming 25% of world energy, using half of the total oil production and producing %25 of worldwide greenhouse gas emission, transportation sector will be the main factor which triggers global warming. The main aim of sustainable transportation policies should be to serve the welfare of citizens. Considering worldwide urban sustainable transportation policies, it is certain that in all cases urban transportation is ruled by one centralized source effectively. In these policies, methods deterring car use and promoting pedestrians, bicycles and public transportation are applied. Among transportation systems, which form the basis of sustainable transportation, Commuter Train System is very important for its high capacity and low costs when compared with the others. In this study, examples of Commuter Train System are analyzed and in light of these results, a model proposal is developed to increase the effectiveness and capacity of Commuter Train System of Ankara.