Sosyal hakların yargısallaştırılması
Justiciability of social rights
  1. Tez No: 603532
  2. Yazar: MÜZEYYEN GÖZDE ATASAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZSOY BOYUNSUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 651
Özet
Sosyal ve ekonomik hakların uygulanabilirliği doktrinde hala tartışma konusudur. Bazı hukukçular sosyal ve ekonomik hakların dava yoluyla gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını ileri sürmekte ise de, aksi yöndeki yargı kararlarının çokluğu sosyal ve ekonomik hakların da sivil ve politik haklar gibi uygulanma olanağının bulunduğunu ispatlamaktadır. Uygulamada, hakların sanal olarak ikiye ayrılması bir anlam ifade etmemektedir. Sosyal ve ekonomik hakların soyut, devlete pozitif yükümlülükler yükleyen ve bütçe olanaklarına bağımlı haklar olduğu ve kurumsal olarak yargının bu hakları uygulama liyakatinin bulunmadığına dair iddialar bu tezde tartışma konusu yapılmıştır. Aslında önemli olan sosyal ve ekonomik hakların dava konusu edilebilirliğinden ziyade, bu hakların yargı organınca nasıl tutarlı ve doğru bir şekilde uygulanabilirliğinin sağlanacağı hususudur.
Özet (Çeviri)
Justiciability of social rights is still a matter of discussion for legal scholars. Although some scholars argued that social and economic rights cannot be legally enforced, a large amount of case law allows us to assess that socio-economic rights are subject to enforcement in the same manner as civil and political rights. Artificial separations of the two sets of rights do not occur in real cases. This dissertation shows that claims that social and economic rights are vague, inherently of a positive nature, resource dependent and that courts are not institutionally competent to enforce them have been widely discredited. Whether social rights are enforceable is not the key issue, but rather how they can be consistently adjudicated with measure of integrity, respecting the institutional nature of adjudicatory bodies and the call for justice inherent in human rights.