Biyolojik çeşitlilik konulu proje tabanlı öğretimin lise öğrencilerinin biyoloji dersi tutumlarına etkisi
The effect of project based teaching on biological diversity on attitudes of biology class in high school students
- Tez No: 597064
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Biyolojik çeşitlilik, bir ülkenin hem ekonomik hem de kültürel zenginliği demektir. Fakat bilinçsiz davranışlar sonucu çevremiz ve biyolojik çeşitlilik tehdit altındadır. Bu tehdidin gün geçtikçe arttığı düşünüldüğünde, öğrencilerin bu konudaki farkındalığı ve eğitilmesi son derece önemlidir. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakabilmek, çevre okuryazarlığı gelişmiş, bilinçli ve duyarlı bireyler ile mümkün olacaktır. Bu çalışmada, lise öğrencilerine uygulanacak biyolojik çeşitlilik konulu proje tabanlı eğitimin öğrencilerde biyoloji dersi tutumuna ne derece etki ettiğinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırma Tokat Reşadiye de bir devlet lisesinde okuyan 40 öğrenci ile yürütülmüştür. Çalışmada, lise 10. sınıf öğrencilerinin biyoloji dersi tutumlarına yönelik tek grup öntest-sontest uygulamalı zayıf deneysel desen kullanılmıştır. Biyolojik çeşitlilik konu içerikli hazırlanan öğretim programı proje tabanlı öğretim yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Öğrencilere çevrelerindeki biyolojik çeşitliliği tehdit eden etmenler vii ile ilgili proje önerileri verilmiştir. Her bir öğrenci hazırladığı projeyi diğer arkadaşlarına sunmuş, böylece biyolojik çeşitlilik ve biyolojik çeşitliliği tehdit eden etmenler derinlemesine incelenmiştir. Verilerin toplanmasında Tosun (2011) tarafından geliştirilen“Biyoloji dersi tutum ölçeği”kullanılmıştır. Uygulanan ölçek sorularından öntest ve sontestte elde edilen veriler, betimsel istatistikler ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, öğrencilerin biyolojiye karşı tutumlarına ilişkin öntest-sontest puanları arasında sontest lehine anlamlı bir farklılık olduğu (anlamlılık değeri 0,003 (Z) -2,974) tespit edilmiştir. Uygulanan proje tabanlı eğitimin öğrencilerin akademik başarı değişkenine göre birinci ve ikinci sınav puanları arasında anlamlı bir fark olduğu (anlamlılık değeri 0,000 (Z) -5,277) saptanmıştır. Öğrencilerin biyoloji dersi tutumlarına ilişkin cinsiyet değişkenine göre öntest-sontest puanları arasında da anlamlı bir farklılık olduğu (kız öğrenciler için anlamlılık değeri 0,019 (Z) -2,336; erkek öğrenciler için anlamlılık değeri 0,064 (Z) -1,853 belirlenmiştir. Çalışma sonuçlara göre; öğrencilere uygulanan biyolojik çeşitlilik konulu proje tabanlı eğitimin, öğrencilerin biyoloji dersine olan tutumlarını ve biyoloji dersi akademik başarılarını olumlu yönde etkilediği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Biodiversity means both the economic and cultural wealth of a country. However, as a result of unconscious behaviour, our environment and biodiversity are threatened. Considering that this threat is increasing day by day, it is very important for students to be aware and educated. Leaving a livable world for future generations will only be possible with conscious, sensitive and sensible individuals who have developed its environmental literacy. In this study, it is aimed to research the effect of project-based education on biodiversity on high school students' perception of biology lesson. This study was conducted with 40 students studying in a public high school in Reşadiye district, in city of Tokat. In this study, for the attitudes of biology lesson of 10th grade students, one group pre-test post-test experimental weak design was used. This curriculum program prepared about biological diversity has implemented using project based teaching method. these students were given project proposals on the factors that threaten the biological diversity in their environment. Each student has presented his / her ix project to other friends in the group, thus, biodiversity and the factors that threaten biodiversity were examined in depth. Biology course attitude scale, which developed by Tosun (2011), was used to collect data. The data obtained from the pre-test and post-test of the scale questions were evaluated with descriptive statistics as well as Wilcoxon Signed Rank Test. As a result of the study, it was found that there was a significant difference between the pre-test and post-test scores of students, in favour of post-test, towards attitudes biology (significance level 0.003 (Z) -2,974). It was found that there was a significant difference between the first and second exam scores of the students based on the academic achievement variable, too (significance level 0,000 (Z) -5,277). A significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the students to biology class attitude, according to the gender variable (Significance Level for female students is 0,019 (Z) -2,336; for male students it is 0,064 (Z) -1,853). According to this study results; It was understood that project based education on biodiversity, which applied to students, positively affected to students' attitudes towards biology course and academic achievement of biology course.