Er-Samır Destanı
  1. Tez No: 63034
  2. Yazar: İBRAHİM DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Bu tezde ilk olarak Altay-Türk Destancılık geleneği ele alınmış; destancı olmanın şartları ve destancının yetişmesi, geleneğin bu günkü durumu ve Altay- Türk destanlarının teşekkülü ve tasnifiyle ilgili çalışmalar incelenmiştir. Bu bölüm hazırlanırken, görebildiğimiz Altay-Türk destanlarından konuyla ilgili örnekler Türkiye Türkçesindeki karşılıklarıyla birlikte verilmiştir. Daha sonra Er-Samır Destanının anlatıcısı Nikoloy Ulagaşeviç Ulagaşev'in hayatı, sanatı ve edebî şahsiyeti üzerinde durulmuştur. Er-Samır destanın dil. üslûp, şekil özellikleri ve ihtiva ettiği motifler incelenmek suretiyle destan değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma yapılırken yeri geldikçe, Altay Türk Destancılık geleneği ile Türkiye'deki Aşık Tarzı Şiir geleneği arasındaki müşterekliklere ait bilgiler de verilmeye çalışılmıştır. Yapılan inceleme neticesinde Altay Türk destanlarının Türk kültürüne ait önemli motifler taşıdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this dissertation, first Altay Türk Legend tradition shall be handled: and studies in connection with the perquisites for being a legend narrator, upbringing of the legend narrator; the current situation of the legend tradition and the formation of Altay Turk legends, shall also be taken up. While preparina the abstracts from the Altay - Turk legends the examples have been supplied with their Turkish rendition". Later the life history, art and literary personality of Nikology Ulagesevic Ulagesev, the narrator of Er-Samir legend shall be handled. This legend shall be evaluated by studying the language, literary style, and the motives of Er-Samir legend. While carrying out this study, information about the common points between Altay Turk Legend tradition and Turkish Wandering Minstrel Poem tradition shall also be handled. As a result of the present study, it has been seen that Altay Turk legends possess important instives with respect to Turkish culture.