Gidion' un Düğümü adlı oyunun sahnelenmesinde sanatsal üretimin saptayıcısı olarak doğaçlama
İmprovisation as a determining factor of creative production in the staging of Gidion' s Knot
- Tez No: 603622
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Saptayıcı unsur olarak doğaçlamanın kullanımını,“Gidion' un Düğümü”adlı oyunun sahnelenme çalışmaları üzerinden inceleyen bu tez, yaratıcı edimin keşfinde doğaçlama çalışmalarının etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda birinci bölümde sanatsal üretimin gerçekleşmesi ve bu üretimin önündeki engellerin kaldırılması için doğaçlamanın neden ve nasıl kullanıldığı aktarılmış, yaratım yoluna giderken doğaçlama ile hangi unsurların sağlanabileceği tartışılmıştır. İkinci bölümde ise“Gidion' un Düğümü”oyun metninden yola çıkılarak oluşturulan doğaçlama uygulamalarıyla keşfedilmiş ve saptanmış eyleme nasıl ulaşılabileceği ele alınmıştır. Her iki bölümde de çıkış noktaları oluşturulan çalışmaların ne şekilde ve ne amaçla gerçekleştirildiği doğaçlama uygulamalarından örnekler verilerek açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis, which examines the use of improvisation as its determining* element, through the evaluation of studies for the staging of the play titled“Gidion's Knot”, aims to evaluate the effects of improvisation exercises in the exploration of creative performance. In this respect, the first chapter focuses on the actualization of artistic creation and how and why improvisation was used in order to help this creation, and eliminate the obstacles on its way; as well as which elements of improvisation could be implemented in the creative process. In the second chapter, how one could achieve explored and detected action through improvisation is discussed, drawing from the script of the play“Gidion's Knot”. Both chapters assess how and why the studies, of which the starting points have been outlined, have been applied, while giving examples of improvisation practices.