Uranyum kazanılmasında poliüretan köpük kullanılması
- Tez No: 22120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ERAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
-II- ÖZET Son yıllarda, poliüretan köpükler eser miktardaki me tal iyonlarının ayrılması ve konsantre edilmesinde etkin sorbentler olarak ilgi çekici olmuşlardır. Bu çalışmalar da desorpsiyonun genellikle kolay yapılabilmesi konunun önemini arttırmış ve yeni bir ayırma yöntemi olarak gö rülmesine neden olmuştur. Bu çalışmada poliüretan köpük, ekstraktan olarak kullanılmış, uranyumun seyreltik sulu çözeltiden NH,NO_ tuzlama reaktifi varlığında ekstraksi- yonu incelenmiştir. Köpükler önce bir ön yıkamaya tabi tutulmuş, eks trak- siyon işlemi ise sert plastikten bir silindirik kapta, bir pistonla dakikada yaklaşık 7,5 vuruş sağlanarak yapılmış tır. 30 ppm'lik uranil nitrat standartları ile çalışıl mış, köpük tarafından absorbe edilen uranyum miktarı çö zeltinin başlangıç ve son konsantrasyonu farkından gidi lerek belirlenmiş ve sonuçlar uranyum ekstraksiyonu yüz desi olarak verilmiştir. Sulu çözeltilerin uranyum kon santrasyonu DBM yöntemi ile spektrof otometrik olarak öl- 3 çülmüştür. Öncelikle, sünger seçimi yapılmış ve 20 kg /m lük hücre büyüklüğü homojen olan beyaz (mercan) renkli köpüğün uygun olduğu belirlenmiştir. Uranyum ekstraksi- yonuna, ekstraksiyon süresinin etkisi, NH,N0" konsantras yonunun, pH'ın ve sıcaklığın etkisi incelenmiştir.-III- Belirlenen optimum ekstraksiyon koşulları şöyledir: pH: 2.2, sıcaklık: 25-27 C, ekstraksiyon siiresi:15 dak. ve NH,NO_ konsantrasyonu: 7 M. Optimum koşulların uy gulanması ile elde edilen uranyum ekstraksiyonu % 96'dır.
Özet (Çeviri)
-IV- SÜMMARY In recent years, polyurethane foams attracted atten tion as effective sorbents in the seperation and concen tration of metal ions in trace amounts. Since desorption in general could be easily achieved, this increased the importance of the subject and introduced it as a new seperation method. In this work polyurethane foam was used as an extractant and the extraction of uranium from the dilute aqueous solution with NH.NO- as the salting reactant was studied. The foams were prewashed and the extraction process was achieved in a cylindirical hard plastic container by the application of 7.5 impacts per minute with a piston. Studies were made with uranyl nitrate standarts with a concentration of 30 ppra. The amount of uranium absorbed by the foam was determined by the difference of concentrations of the initial and the final solutions and the results were given as percentages of uranium extraction. The uranium concentration of aqueous solutions were measured spectrophotometrically by the D.B.M. method. The selection of the sponge was made at the beginning and the white colared foam having a 3 homogenous cell dimension of 20 kg/m was found to be_v~ suitable. The effects of the extraction period, the Nil, NO., concentration, the pH and the temperature on the uranium extraction were studied. The optimum extraction canditions were as follows= pH: 2.2, temperature: 25-27 C, extraction period: 15 min and NH.NOo concentration: 7 M. The uranium extraction obtained under these optimum conditions was 96 %.