Serigrafi baskı ile basılan porselen çıkartması ve ipek sıklığının baskı kalitesine etkisinin incelenmesi
Porcellain decal usıng silk-screen printing and effects of sılk densitiy on printing quality
- Tez No: 29224
- Danışmanlar: DR. AŞKIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Âna baskı sistemleri baskı kalıbından kağıda görüntüyü verme şekline göre isimlendirilmiştir. Bunlar; 1- Çukur baskı 2- Yüksek baskı 3- Düz baskı 4- Elek baskı ( Serigrafi ) dir. Ana baskı sistemlerinden olan serigrafi baskının en önemli özelliği ka lıbın baskı metaryeli üzerine görüntüyü veren kısmının elek oluşu ve diğer baskı sistemlerinin, baskı makinaları ile basılamayan maddeler üzerine baskı yapabilme özelliğidir. Örneğin Serigrafi baskı ile cam, tahta, teneke, plastik maddeler, kumaş, kağıt, seramik, porselen gibi maddeler üzerine baskı yapılabilir. Porselen, seramik ve bazı cam eşyaların dekorlamalari direkt ve endi- rekt olarak iki yöntemle yapılmaktadır. Direkt metodda daha çok tek renkli basit desenler yapılmaktadır. Çok renkli karmaşık desenlerin hazırlanması ancak endirekt yöntemle mümkün olabilmektedir. Serigrafi baskı sistemi ile de yapılan endirekt dekorlama yöntemine çı karma tekniği denir. Bu teknikte özel çıkartma kağıtları ve inorganik por selen - seramik boyaları kullanılmaktadır. Ancak uygulamalarda en büyük problem ipek sıklığının yanlış seçimi ve pişirimden kaynaklanmaktadır. Tezimde öncelikle ana baskı sistemlerini ve uygulamasına değindim daha sonra serigrafi baskı sistemini geniş olarak ele alarak porselen- seramik dekorlama tekniğini inceledim. Ayrıca seramik boyalarını ve çı kartma kağıtlarının çeşitlerim inceleyerek serigrafiye en uygun boya ve ka ğıdın saptamasını, daha sonra da en uygun koşullarda yalnızca ipek sıklığı değişen kalıplarda yazı ve zeminden oluşan bir test baskısı, Pişim sonunda işe göre ideal desen ipek sıklığı tespiti yapmaya çalıştım. II
Özet (Çeviri)
PorceUain Decal Using Silk-Screen Printing and Effects of Silk Densitiy on Printing Quality Main printig system are classified with respect to their procedures in printing from plates to papers. 1- Gravüre printing 2- Typo printing 3- Off-set printing 4- Silk-screen printing The most important fact of stencil printing the stencil material of prin ting side of plates and this provides an advantage to the other printing mac hine which they can't print on every printing material. With the screen printing machines printing on tin, wood, glass, textiles, paper, ceramic and porcellain is possible Printing on porcellain, ceramic and other glass pro ducts is made with directly and indirectly methods. Direct method is restricted to print one color and only simple patterns. For printing multi color and complicated patterns, indirect methods should be used. Indirect method of screen printig is also called decal techique with, this technique speacial decal paper and inorganic porselain-ceramic inkes are used. In this techique a mafor problem is wrong selection of density of silk and wrong firing of the material at final. In this, work main printing systems and their applications are introdu ced and from those screen printing systems are widely investigated various ceramic and deal papers for screen printing inks are examined and papers are determined. Under suitable condition many writing and patterns are printed for test purposes by using various plates with differently silk densities. After firig the material, ideal silk density is determined. Ill