Bir bölgesel ısıtma sisteminde biyokütle örneğinin modellenmesi
Modeling of biomass sample in a district heating system
- Tez No: 603635
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları içinde yer alan biyokütle, geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Odunsu materyaller ve endüstriyel atıkların yanında servis ömrünü tamamlamış ahşap bazlı ürün ve yapılar da önemli biyokütle kaynaklarıdır. Bu kaynakların pelet veya kömüre dönüştürülmesi ile enerji elde edilebildiği gibi doğrudan yakılarakta enerji elde edilebilir. Bu çalışmada, mısır bitkisi artıklarından elde edilen mısır samanı Salihli İlçesinin şehir ısıtma hattında kullanılmıştır. Mısırın hasadından sonra kalan artıklar toplanıp balya haline getirilmiştir, balyalardan pelet fabrikasında biyoyakıt elde edilmiştir. Salihli İlçesi için jeotermal bölgesel ısıtma sistemine alternatif bir ısıtma sistemi oluşturulmuştur ve biyoyakıt üretimi planlanmıştır. Biyoyakıt üretim tesisi ve bölgesel ısıtma sistemi 3 boyutlu olarak çizilmiştir ve sistemin bileşenlerinin seçimleri yapılmıştır. Gerekli yakıt miktarı ve gerekli ısı miktarı bulunmuştur, biyoyakıt ve bölgesel ısıtma sistemi için maliyet analizleri yapılmıştır. Bu tez çalışması; biyokütle enerjisi kullanılarak bir bölgesel ısıtma sisteminin örnek modellemesi çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
Biomass which is renewable energy sources has a wide range of products. Wooden materials and industrial wastes, wood-based products and constructions that have completed their service life are also important biomass resources. Energy can be obtained by converting these sources into pellets or coal, like burning these resources. In this study, corn straw from corn plant residues is used for heating the city heating line of Salihli District. The remaining residues after the harvest of corn were collected and turned into bales, and biofuel was obtained from the bales in the pellet plant. An alternative heating system has been established for geothermal district heating system in Salihli district and biofuel production is planned. Biofuel production plant and district heating system were drawn in 3D and the components of the system were selected. The amount of fuel required and the amount of heat required were found, and the cost analysis for the biofuels and district heating system was performed. This thesis is an example of modeling study of a district heating system using biomass energy.