Cooperative adaptive cruise control algorithms for vehicular platoons based on distributed model predictive control
Araç konvoy sistemleri için dağıtılmış model öngörülü kontrole dayalı işbirlikçi uyarlamalı seyir kontrol algoritmaları
  1. Tez No: 603683
  2. Yazar: TUĞBA TAPLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Geçtiğimiz on yılda, trafik sıkışıklığını, sürücü eforunu ve kaza oranını azaltmak amacıyla geliştirilen otonom sürüş ve sürücü destek sistemleri popüler araştırma konuları haline gelmiştir. Bugünün ulaşım ihtiyaçlarının farklılaşması sonucunda otonom sürüş algoritmalarında ortaya çıkan değişimler, çift yönlü iletişim topolojileri ve veri aktarımındaki gecikmelerle birlikte değerlendirildiğinde, konvoy sistemi uygulamalarının zor bir kontrol problemine dönüşmesine neden olmuştur. Ek olarak, konvoydaki araç sayısı arttıkça kontrol problemine yönelik çözümler için gereken hesaplama gücü de artmakta ve tepki süresinin önemli olduğu bu tip uygulamalarda dağıtılmış denetleyicilerin kullanılması, daha güvenilir sonuçlar elde edilmesine olanak tanımaktadır. Bu tezin amacı, tek yönlü ve çift yönlü de dahil olmak üzere çeşitli iletişim bağlantıları altında Dağıtılmış Model Öngörülü Kontrol (DMPC) kullanarak araç konvoyları için bir İşbirlikçi Uyarlamalı Seyir Kontrol Algoritmaları önermek ve iletişim gecikmesinin neden olduğu sürekli hal hatası için bir çözüm üretmektir. Mevcut araştırmalar, DMPC'nin farklı tek yönlü iletişim topolojileri altında hızlı yanıt süresiyle sıfır sabit durum hatası sağlayabildiğini göstermektedir. Ancak çift yönlü bağlantıların ve iletişim gecikme etkisinin yeterince ele alınmadığı tespit edilmiştir. Bu tezde, takip araçlarından gelen bilgileri optimizasyon sorununa dahil etmek ve lider araçtan alınan gecikmeli bilgilerin sonuçlarını yönetmek için uygulanabilecek DMPC algoritmaları araştırılmıştır. DMPC'nin, iki yönlü iletişimi modellemek ve yönetmek için kullanılacak doğru yöntem olduğu gösterilmiştir. Simülasyon sonuçları, iletişim gecikmesinin sürekli hal hatası üzerindeki olumsuz etkilerinin başarıyla önüne geçilebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Over the past decade, autonomous driving and driver assistance systems have become popular research topics with the aim of reducing traffic congestion, driver labor and rate of accidents. This has changed the requirements and priorities of today's transportation perception and reveals a need for an increased level of complexity. Changes in autonomous driving algorithms as a result of this differentiation have led the platoon system applications turn into a difficult control problem when evaluated together with bidirectional communication topologies and delays. Furthermore, the increased number of vehicles added to the platoon requires higher computational power. Using distributed controllers in such applications where response time is important helps us get more reliable results. The main objective of this thesis is to investigate Cooperative Adaptive Cruise Control Algorithms for Vehicular Platoons using Distributed Model Predictive Control (DMPC) under various communication links including unidirectional and bidirectional and also to propose a solution for a pre-known communication delay. Existing studies show that DMPC provides zero steady-state error with a fast response time under unidirectional communication topologies, however bidirectional links and communication delay effect are not adequately addressed. This thesis presents DMPC algorithms based on the information coming from the follower vehicles and delayed information received from the leader vehicle. It is shown that DMPC is the right tool to be utilized to both model and manage bidirectional communication. Simulation results demonstrate that the steady state error caused by the communication delay is successfully handled.