Futbolda altyapı sporcularında kaleci seçiminde kalecilerin doğdukları ay periyodlarına göre incelenmesi
Investigation of the goalkeepers according to the period of the month they were born
- Tez No: 603684
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmaya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kaleci Yetiştirme Kampında bulunan gönüllü olarak katılmayı kabul eden ve 11-12 yaş kategorisinden toplam 81 kaleci adayı dâhil edilmiştir. 11-12 yaş kaleci adaylarına boy, ağırlık, el uzunluğu, kulaç uzunluğu, oturma yüksekliği, kol uzunluğu, üç adım durarak(öne adım), üç adım yana testleri yapılarak ay periyodları arasındaki durumların tespit edilmesi amaçlanmıştır. 12 yaş kaleci adaylarına uygulanan boy, ağırlık, el uzunluğu, kulaç uzunluğu, oturma yüksekliği, kol uzunluğu üç adım öne durarak ve üç adım yana durarak ilk test son test sonuçlarında ay periyodları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05). 11 yaş kaleci adaylarına uygulanan boy, ağırlık, el uzunluğu, kulaç uzunluğu, oturma yüksekliği, kol uzunluğu ve üç adım yana durarak ilk test son test sonuçlarında ay periyodları arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
A total of 81 goalkeeper candidates from the age group of 11-12 years were included at İstanbul Metropolitan Municipality in this study. The aim of this study is to determine whether there is a difference in length, weight, handlength, strokelength, leglength (sittingheight), armlength, threesteps (step by step), three steps side by month tests. Applied to born goalkeeper candidates in 12 years height, weight, handlength, armspan, sitting height, arm length from month after test results of the first test were not significantly different between the month periods (p>0.05). Applied to born goalkeeper candidates in 11 years height, weight, handlength, armspan, sitting height, armlength from month after test results of the first test were not significantly different between the month periods (p>0.05).