Bazı dut çeşit adaylarının fenolojik, morfolojik ve biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphological, phenological and biochemistry characteristics of some potential cultivars of mulberry genotypes
  1. Tez No: 603688
  2. Yazar: NEZİHA MANGA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL FETİYE TÜREMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, M. rubra L. ve M. alba L. türlerinden ve seleksiyon çalışmalarıyla belirlenen P1 ( M. alba var. Laevigata L. ), 01-Gerdan-KD (M. rubra L.), S7 (M. rubra L.) ve A5 (M. alba L. ) dut genotiplerinin Adana koşullarında fenolojik, morfolojik ve biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışmada 4 genotipe ait fenolojik, morfolojik ve biyokimyasal özellikler ve ölçülebilir pomolojik veriler incelenmiştir. Çalışma sonucunda genotipler arasında en erken çiçek açan genotip P1 olarak bulunmuş, bu genotip aynı zamanda en iri meyveli ve aroma özellikleri açısından da ön plana çıkmıştır. En tatlı meyveler 01-Gerdan-KD genotipinden alınmış, bu iki genotip diğer görünür özellikleriyle de sofralık olarak bölgeye uygun olarak 4 genotip arasından seçilmiştir. A5 ve S7 genotipleri bazı meyve özellikleri açısından daha geride kalmış ve özellikle A5 soğuk bölgeler için daha uygun bir genotip olarak önerilmiştir. Kromozom sayıları flow sitometri yöntemi ile 4 genotipte de diploid olarak belirlenmiştir. Gerek albeni gerekse zengin biyokimyasal özellikleri açısından öne çıkan 01-Gerdan-KD ve P1 genotipleri Adana bölgesi için tescile uygun olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, P1 (M. alba variety Laevigata L.), 01-Gerdan-KD (M. rubra L.), S7 (M. rubra L.) and Morus rubra L. and Morus alba L. were determined by selection studies. It was aimed to determine phenological, morphological and biochemical properties of A5 (M. alba L.) mulberry genotypes under Adana conditions. For this purpose, phenological, morphological and biochemical properties of 4 genotypes were investigated. As a result of the study, the earliest flowering genotype was found as P1 among genotypes and this genotype also came into prominence in terms of its fruity and aroma characteristics. The sweetest fruits were taken from the 01-Gerdan-KD genotype and these two genotypes were selected among the 4 genotypes according to the region with other visible features. The A5 and S7 genotypes are far behind in terms of some fruit characteristics and have been proposed as a more suitable genotype especially for A5 cold regions. Chromosome numbers were determined as diploid in 4 genotypes by flow cytometry. The genotypes 01-Gerdan-KD and P1, which are prominent in terms of their allure and rich biochemical properties, were determined in accordance with the registration for Adana region.