P2 elektrik-hibrit bir kamyonun yakıt tüketiminin çeşitli parametrelere duyarlılığının analizi
P2 electric-hybrid vehicle fuel consumption sensitivity analysis to various parameters
- Tez No: 603693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHANETTİN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışmanın amacı, P2 elektrik-hibrit güç aktarımı mimarisine sahip bir ağır ticari aracın yakıt ekonomisini değerlendirmek; bu kapsamda yakıt tüketiminin belirli parametrelere duyarlılığını araştırmak ve yapılan analizlerden elde edilen bulgulaara göre aracın yakıt ekonomisini en az ve en çok iyileştiren durumları tespit etmektir. Çalışma için GT-Suite multi-fizik simülasyon programında, şehir içi çalışan bir kargo nakliye kamyonunun hem standart dizel hem de P2 elektrik-hibrit güç aktarımı mimarileri tek boyutlu olarak modellenmiştir. İki araç simülasyon modeli de aynı fiziksel özelliklere sahip ortak devre elemanları içermekte; P2 elektrik-hibrit güç aktarımı modelinde ek olarak bir elektrik motoru, bir batarya, ek bir kavrama ve hibrit sisteme özel bir kontrol algoritması bulunmaktadır. Ağır ticari araçlar için getirilen bir regülasyon olan VECTO yazılımından kargo nakliye kamyonunun kullanım amacına uygun olduğu belirlenen sürüş çevrimine göre her iki araç simülasyon modelinin analizi de koşturulmuştur. P2 elektrik-hibrit güç aktarımının yakıt tüketimini standart dizel güç aktarımına göre iyileştirme oranları; bataryanın belirli başlangıç şarjı seviyeleri, belirli batarya kapasiteleri ve yüklü-yüksüz araç ağırlıkları için bulunmuştur. Elde edilen bulguların ışığında; P2 elektrik-hibrit aracın yakıt tüketimi miktarını etkileyen parametreler ve bunların etki dereceleri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to evaluate the fuel economy of a heavy commercial vehicle with P2 electric-hybrid powertrain architecture; in this context, to investigate the sensitivity of fuel consumption to certain parameters and according to the findings obtained from the analyses to determine the conditions that improve the fuel economy of the vehicle least and most. For the study both standard diesel and P2 electric-hybrid powertrain architectures of a city-operated cargo transport truck are modeled one dimensionally in GT-Suite multi-physics simulation program.Both vehicle simulation models contain common circuit elements with the same physical properties; the P2 electric-hybrid powertrain model also has an electric motor, a battery, an additional clutch and a hybrid system-specific control algorithm. The analyses of both vehicle simulation models was conducted according to the driving cycle which was determined to be suitable for the purpose of the cargo transportation truck from VECTO software which is a regulation for heavy commercial vehicles.The fuel consumption improvement rates of the P2 electric-hybrid power transmission compared to standard diesel power transmission are found for specific battery state of charges, specific battery capacities and loaded-unloaded vehicle weights.In the light of the findings; the parameters affecting the amount of fuel consumption of the P2 electric-hybrid vehicle and their effects are discussed.