Housing policies and decision-making processes in urban transformation: A comparative analysis of Turkey and Russia
Kentsel dönüşümde konut politikaları ve karar alma süreçleri: Türkiye ve Rusya'nın karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 603706
  2. Yazar: ELMIRA NIZAMOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN TÜRKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Dönüşüm ve Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ampirik araştırma, 20. yüzyılın başından beri günümüze kadar Türkiye ile Rusya'nın kentsel planlama sistemleri arasındaki benzerlik ve farklılıkları bulmayı amaçlamaktadır. Çalışma, kentsel yaşamın önemli bir parçası olarak sosyal konut sorununa odaklanmaktadır. Türkiye ve Rusya ülkelerinin konut politikalarındaki karar alma süreçleri ve öne çıkan aktörler, Rusya ve Türkiye için tanımlanmış ve bu modellerin farklı ekonomik, sosyal ve tarihsel bağlamlar içinde nasıl çalıştığını bulmak karşılaştırılmıştır. Türkiye ve Rusya'nın (SSCB) siyasi rejiminin farklı olmasına rağmen, sanayileşme ve bunun sonucunda kentleşme sürecindeki benzerlikler her iki ülkede de incelemeye değer. Ek olarak, günümüzde Türkiye ve Rusya'daki ekonomik ve politik koşulları da hesaba katmayı gerektiren şehirlerde yaşlanan ve yıpranmış, köhneleşmiş konut stoklarını iyileştirmeyi amaçlayan mevcut konut yenileme programlarında birçok benzerlik izlenebilmektedir. Geçmişte bulunan konut yetersizliği sorunları, nedenleri ve çözümlerine ilişkin tarihsel görüş, önceki konut politikalarının zayıf noktalarını tanımlamamıza ve bu politikaların sosyal yaşam, şehir dokusu, konut tipolojisine ve konut düzenlemeleri üzerindeki önemli etkilerini hem kısa hem uzun vadeli bir bakış açısıyla analiz etmemize yardımcı olmaktadır. Böyle bir yaklaşım aynı zamanda her iki ülkede daha fazla uygulamada hataları önlemek için mevcut konut politikalarının değerlendirilmesine yardımcı olmaktadır. Araştırmanın sonucunun, mevcut konut sorunları için alternatif çözümler için bir çerçeve belirlemesi ve kentsel planlama karar alma sürecini optimize etmeye yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The research aims to find out similarities and differences between urban planning systems of Turkey and Russia throughout history starting from the beginning of the 20th century up to the present days. The study focuses on the housing problem as an essential part of urban life. The decision-making processes and important actors in housing policies of Turkey and Russia countries are defined for Russia and Turkey in order to determine how these models work within different economic, social and historical contexts. In spite of the fact that the political regimes of Turkey and Russia (USSR) were different, similarities in industrialization and urbanization processes can be compared in those countries. Moreover, a lot of similarities can be traced in the current housing renovation programs which aim to improve the aging and dilapidated housing stock in the cities. The fact requires to take into account the economic and political situation in Turkey and Russia today. The historical view on housing shortage problems, reasons, and solutions found in the past help us to define weak points of previous housing policies and to analyze the important impacts of those policies on social life, city fabric, housing itself and housing regulations in a short and long-term perspective. Such an approach also helps to evaluate the current housing policies in order to avoid mistakes in further applications in both countries. The outcome of the research determines a framework of alternative solutions for present housing problems and help to optimize the urban planning decision-making process.