Bazalt lifli ızgara kumaş ile güçlendirilen betonarme kirişlerde dayanım artışlarının irdelenmesi
Investigation of strength increase in reinforced concrete beams retrofitted with basalt fibre reinforced composite
  1. Tez No: 603724
  2. Yazar: MUZAFFER ÇEVİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRAY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Son yıllarda, mevcut yapıların güçlendirilmesi veya hasarlı yapıların iyileştirilmesi amacıyla karbon, bazalt, cam lifli kumaşların betonarme yapı elemanlarında kullanımı ile ilgili araştırmalar artmıştır. Bu çalışmada; bazalt lifli çimento esaslı kompozit (Basalt Fibre Reinforced Composit, BFRC) malzemenin betonarme elemanların güçlendirilmesinde kullanımının dayanım değişimine etkisi değerlendirilmiştir. Değerlendirmedeki temel değişken: Kesme açıklığının kiriş etkili yüksekliğine oranı (a/d = 2.5; 3.5, 4.5 ve 6.0), bazalt ızgara kumaş katı sayısıdır (tek kat, çift kat). Deneysel çalışmada; herbir a/d oranı için ikişer kiriş (tek katlı ve çift katlı bazalt lifli ızgara kumaş ile güçlendirilmiş) olmak üzere toplam 8 kiriş deneyi yapılmıştır. Deneysel sonuçlar referans kirişleri sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar sonucu; lifli polimerle yapılan güçlendirmenin dayanım ve süneklikte artışa neden olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been many researches about strengthening reinforced concrete structural elements with carbon, basalt, glass fiber mesh fabric with the aim of strengthening existing buildings or retrofitting damaged buildings. In this research, the effect of strengthening with basalt fiber reinforced composite on the strength of reinforced concrete members was investigated. The main parameters were shear span-to-effective depth ratio (a/d = 2,5 ; 3,5 ; 4,5; 6.0) and the number of plies of basalt fiber mesh fabric. In total eight beams, two beams having single ply and double plies of fabric for each value of a/d, were tested. Based on the comparisons with reference specimens, it was concluded that the strengthening with basalt fiber nesh fabric yielded increases in the strength and ductility.