Talaşlı imalat sektörü iş sağlığı ve güvenliği değerlendirmelerinin çevre yönetim sistemleri ile ilişkilerinin araştırılması
Investigation of the relationships of occupational health and safety evaluations on machining sector with environmental management systems
- Tez No: 603723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ŞAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Dünyanın bir ucunda üretilen bir ürünün diğer ucunda farklı etkilere yol açtığı gerçeği uzun yıllar sonra anlaşılabilmiş ve farklı mekanizmaları harekete geçirmiştir. Artık dünyada bir ürünün sadece tüketicinin / kullanıcının istediği amacı gerçekleştirmesine yönelik üretilmesi ve ona fayda sağlaması tek başına yeterli görülmemektedir. Ürünün üretilmesi sırasında çevreye yapmış olduğu olumsuz etki ve üretim süreçlerinde çalışanların sağlığının ve güvenliğinin korunması gayreti iyiden iyiye aranan bir kriter olmuştur. Özellikle tüketici bilinci 2000'li yıllardan itibaren artmış ve gerçekten çevre ve insan sağlığına önem veren marka ve ürünleri bir diğerine tercih edilir hale gelmiştir. Bu arayış da üreticiler arasında rekabet konusu haline gelmiş özellikle büyüme stratejileri çerçevesinde ciddi yatırımlarla çevre ve iş sağlığı ve güvenliğine verdikleri önemin arttığı gözler önüne serilmiştir. Dünya nüfusunun oldukça hızlı bir şekilde arttığı göz önüne alındığında sadece temel ihtiyaçların karşılanması noktasında dahi giderek artan bir kirlilik yükü tablosu ortaya çıkmaktadır. Özellikle teknolojinin de çok hızlı bir şekilde gelişmesi ve ilerlemesi daha farklı kirleticilerin ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Bir yandan her türlü ürüne erişim kolaylaşırken diğer taraftan tüketimin artması da kirlenmenin daha geniş çevrelere yayılması ile sonuçlanmaktadır. Aynı zamanda doğal kaynakların aşırı şekilde tüketilmesi sürdürülebilir kaynak yönetimini zorunlu kılmıştır. Yine Dünya nüfusunun artmasına paralel olarak ürün çeşitliliği ve üretim hacimleri artış göstermekte böylece iş gücüne katılan kişi sayısı da artmaktadır. Yeni üretim proseslerinin ve hizmetlerin gelişmesine bağlı olarak da çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması sorunları da geçmişten günümüze oldukça fazla artış göstermiştir. Bu çalışmada talaşlı imalat sektöründe iş sağlığı ve güvenliği değerlendirmelerinin çevre yönetim sistemleri ile ilişkileri araştırılmıştır. TS EN ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi belgesine sahip bir talaşlı imalat tesisinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarıyla karşılaştırılmış ve birbirleriyle olan ilişkileri ve ortak yönleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The fact that a product produced at one end of the world causes different effects on the other end has been understood after many years and has triggered different mechanisms. It is no longer sufficient to produce and benefit a product in the world solely for the purpose of the consumer / user. The negative impact on the environment during the production of the product and the effort to protect the health and safety of the employees in production processes have been a desirable criterion. Especially consumer awareness has increased since the 2000s and the brands and products that really care about environment and human health have become preferable to another. This search has become a subject of competition among the producers and it has been revealed that the importance they attach to environment and occupational health and safety has increased with serious investments especially within the framework of growth strategies. Considering that the world population is increasing rapidly, an increasing burden of pollution emerges even when only basic needs are met. Especially the rapid development and advancement of technology also leads to the emergence of different pollutants. On the one hand, access to all kinds of products is facilitated, while consumption increases on the other hand, resulting in the spread of contamination to larger environments. At the same time, excessive consumption of natural resources made sustainable resource management mandatory. Again in parallel with the increase in the world population, product variety and production volumes are increasing, thus increasing the number of people participating in the labor force. Due to the development of new production processes and services, the problems of ensuring occupational health and safety of employees have increased considerably from past to present. In this study, the relationship between occupational health and safety assessments and environmental management systems in the machining sector was investigated. In a machining facility which has TS EN ISO 14001 Environmental Management System certificate, it has been compared with occupational health and safety practices and its relations and common aspects have been revealed.