Farklı su düzeylerinde ve azot dozlarında cin mısır (Zea Mays Everta Sturt) su verim ilişkisinin saptanması
Determination of water yield relationship of popcorn (Zea Mays Everta Sturt) at different water levels and nitrogen doses
- Tez No: 603725
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, Harran Ovası koşullarında, cin mısır (Zea Mays Everta Sturt) bitkisinde farklı su düzeyleri ve azot dozları kullanarak verim parametreleri ve su-verim ilişkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Sulamalar bitki su ihtiyacının %50'si, %75'i, %100'ü ve %125'nin şeklinde uygulanmış ve konuları sırasıyla; I1, I2, I3 ve I4 olarak kurgulanmıştır. Azot dozları ise 10, 15 ve 20 kg da-1 olarak farklı zamanlarda üç dilim şeklinde uygulanmış ve azot konuları sırasıyla; N1, N2 ve N3 şeklinde oluşturulmuştur. Araştırma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olacak şekilde kurulmuştur. Denemede çıkıştan hasada kadar yaşanmışlık gün sayısı [(YGS): Day of Year (DOY)] 111 gün şeklinde saptanmıştır. Bitki boyu 156.00-204.33 cm, bitki kuru ağırlığı 117.00-179.00 g, bitki yaş ağırlığı 336.67-469.00 g, bitki yoğunluğu 9 000.33-103 12.67 adet da-1, bitki başına koçan sayısı 1.23-1.70 adet bitki-1, bin tane ağırlığı 142.00-171.00 g, hektolitre ağırlığı 83.00-87.67, ilk koçan yüksekliği 89-125 cm, ortalama koçan uzunluğu 14.33-19.33 cm, ortalama koçan ağırlığı 67.00-115.00 g, ortalama koçan çapı 26-29 mm ve verim 237.00-566.33 kg da-1 arasında değişmiştir. En yüksek verim ve bazı fenolojik parametreler azot dozunun 20 kg da-1 uygulanan ve tam sulanan (%100) konudan (N3-I3) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationship water-yield and yield parameters in the Popcorn plant (ZeaMaysEvertaSturt)using different water levels and different nitrogen doses in Harran plain conditions. Irrigations were applied in the form of 50%, 75%, 100% and 125% of the plant water need and the water levels were examined respectively; I1, I2, I3,and I4. 10, 15, and 20 kg da-1 of nitrogen doses were applied at the different time. This study was conducted using randomized block design with three replicates. In the experiment, Day of Year (DOY) from planting to harvesting was 111 days. Plant height from 156.00 to 204.33 cm, plant dry weight from 117.00 to 179.00 g, plant wet weight from 336.67 to 469.00 g, plant density from 9 000.33 to 103 12.67 piece da-1, number of cobs per plant from 1.23 to 1.70 piece plant-1, thousand grain weight from 142.00 to 171.00 g, hectoliter weight from 83.00 to 87.67, the first cob height from 89 to 125 cm, average cob lenght from 14.33 to 19.33 cm, average cob weight from 67.00 to 115.00 g, average cob diameter from 26 to 29 mm, and yield from 237 to 566.33 kg da-1. The highest yield and some phenological parameters were obtained in N3-I3 treatment at which is 20 kgda-1 of nitrogen doses and %100 irrigation water application treatment.