Detecting attacks on a vlc system
Görünür ışık ile iletişim sıstemine yapılan saldırıların tespiti
  1. Tez No: 603726
  2. Yazar: IMENE ROMDHANE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEBA MOHAMED YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Günümüzde telekomünikasyon sistemlerinde İnternet Protokolü (IP) trafiği yükselen bir hızla artmakta ve bu durum yüksek hızlarda iletilen bu büyük miktarda veriyi desteklemek için WiFi teknolojisini kullanmayı olanaksız kılmaktadır. Bu nedenle WİFİ teknolojisine yeni bir alternatif bulunması önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir. Literatürde bu soruna önerilen çözümlerden biri görünür ışığa dayalı bir haberleşme sistemi olan Light Fidelity (LiFi) teknolojisidir. Sunduğu birçok avantajın yanı sıra, haberleşmenin güvenliği de LiFi sisteminin öne çıkan özelliklerindendir. Görünür ışık duvarlardan geçemediği için, taşınan bilgi kapalı ortamın içinde kalmakta ve dışarıdaki potansiyel saldırganlar veriye erişememektedir. Ayrıca görünür ışığın yönlü olması sayesinde, yalnızca kapalı alanın içindeki kullanıcılar işarete erişebilmektedir. Buna rağmen, araştırmalar LiFi teknolojisinin yüzde yüz güvenli olmadığını ve bazı güvenlik saldırılarına açık olduğunu göstermiştir. Bu nedenle, araştırmacılar LiFi sistemlerini bu saldırılara karşı korumak için şimdiye kadar çeşitli yöntemler önermişlerdir. Bu çalışmada sabit LiFi haberleşme sistemleri için şifreleme modeline dayanan bir fiziksel katman güvenlik tekniği önerilmektedir. Bu teknik, potansiyel saldırganın taşınan veriye ulaşmasını engellemekte ve kötü niyetli bilgi alınması durumunda alıcıyı bilgilendirmektedir. Ayrıca, önerilen teknik mağdurun saldırganın kanal dürtü tepkisi (KDT) hakkında bilgi oluşturmasını sağlamaktadır. Bu bilgi, saldırganın ağ içinde bir kullanıcı olması ve KDT'nin alıcı tarafından bilinmesi durumunda, saldırganın kimliğinin açığa çıkarılmasına ve nihayetinde sistemden atılmasına yarayacaktır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the amount of Internet Protocol (IP) traffic in telecommunication systems is increasing tremendously and in a very fast pace, making the WiFi incapable of supporting such a huge amount of data transmitted with high rates. Thus, finding a new substitute for WiFi became an urgent concern. One of the solutions proposed in the literature is Light-Fidelity (LiFi) which is a visible light communication based system. Among the characteristics of such a model is the security of the information transmitted. As light can not break through walls, the data transmitted within a closed room will stay nested in it and will be out of reach for potential attackers outside. Also thanks to the directivity of light, only users inside of the covered area are able to detect the signal. Yet, researches have showed that LiFi is not one hundred percent secure since some attack possibilities have been proved. Consequently, researchers have proposed techniques to protect LiFi systems from these potential attacks. In our project, we propose a physical-layer security technique based on an encryption model for fixed LiFi communication systems. This technique blocks the information from the potential attacker and notifies the receiver in case malicious information is received. Also, it enables the victim to construct information on the Channel Impulse Response (CIR) of the attacker. Such information can be efficient in case the attacker is a user within the network, i.e. its CIR is known by the receiver, as it helps revealing his identity and ultimately blocking him from the system.