Abc conjecture and its implications
Abc varsayımı ve onun çıkarımları
  1. Tez No: 603727
  2. Yazar: TUĞÇE KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN ÖZMAN KARAKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde, amacımız abc varsayımının önemini anlatmak ve onu kullanarak birçok güçlü ifadeyi kanıtlayabileceğimizi göstermektir. İlk olarak, tez boyunca kullanacağımız bazı kavramlar ve araçlardan bahsediyoruz. Daha sonra Hall varsayımı, Fermat'ın son teoremi, Mordell varsayımı ifadelerini tanıtıp abc varsayımından çıkan ispatlarını veriyoruz. Özellikle, Noam Elkies'in makalesinde kanıtladığı, abc varsayımından çıkan Mordell varsayımının efektif kanıtı üzerinde duruyoruz. Aynı zamanda, bu kanıtı başka bir teoremle birlikte kullanarak farklı bir yükseklik sınırı elde ediyoruz. Sonunda da bu iki farklı yükseklik sınırını kullanarak örnekler veriyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, our aim is to state the importance of abc conjecture and prove the strong results we obtain with the help of abc conjecture. First, we give necessary notions and tools which are used throughout the thesis. Then we introduce Hall conjecture, Fermat's last theorem and Mordell conjecture, and their relations with abc conjecture. In particular, we give the effective proof ofMordell conjecture using abc conjecture, given in the article of Noam Elkies, and also get another height bound by combining with a different theorem. Finally, we give three examples where we use both of the height bounds.