Türkiye'nin hibrit haritalarının oluşturulması ve maliyet analizi
Creating hybrid maps of turkey and cost analysis
- Tez No: 603735
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YUMURTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Elektrik enerjisine olan ihtiyaç zamanla artarken, tek başına bir yenilenebilir enerji kaynağı henüz bu artışı karşılayamamaktadır. Gelecekte fosil yakıtlara bağlılığın azalması için alternatif yollar aranmaktadır. Hibrit enerji de bu konuda önemli bir adım olarak karşımıza çıkmaktadır. Tek başına güneş enerjisi veya rüzgar enerjisine göre üretim kapasitesinin fazla olması ve ek olarak depolama birimleri sayesinde yenilenebilir enerjinin önemli sorunlarından olan süreklilik sorununa karşı çözüm olması hibrit enerjiyi fosil yakıtlara karşı iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkarmaktadır. Türkiye'de rüzgar ve güneş enerjisine yatırım günden güne artarken, hibrit enerji potansiyelinin hangi noktalarda ne kadar olduğunun bilinmesi önem teşkil etmektedir. Bu çalışmada Türkiye'nin sahip olduğu rüzgar ve güneş potansiyelleri birleştirilerek hibrit potansiyellerinin haritasının oluşturulması amaçlanmaştır. Ayrıca bazı ekonomik faktörler göz önüne alınıp oluşturulan senaryo ile hibrit enerji santrali kurulması takdirde bu sistemin kazanç durumunun da belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Türkiye'nin sahip olduğu rüzgar ve güneş enerjisinin potansiyel haritaları incelenmiştir. Bu potansiyel haritalarına göre 81 ilde mevcut güneş ve rüzgar potansiyeli belirlenmiştir. Aynı noktalardaki rüzgar ve güneş potansiyeli verileri birleştirilerek hibrit enerji potansiyelleri saptanmıştır. Potansiyeller saptandıktan sonra haritası oluşturulmuştur. Ardından belirlenen hibrit potansiyeli verileri baz alınarak her il için 1MW enerji santrali kurulması takdirde yatırımın değerinin uygun ekonomik veriler baz alınarak maliyet analizi gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda Türkiye'de özellikle Hatay'da oldukça yüksek rüzgar potansiyeli ve yeterli düzeyde güneş potansiyeli olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda Çanakkale ve Karaman gibi iller de yüksek kazanç sağlayan bölgeler olarak Hatay'ı takip etmektedir. Çalışmaların ardından Türkiye'nin hibrit enerji açısından elverişli bir konumda olduğu saptanmıştır. Hibrit enerji santralinin , temiz ve sürdürülebilir enerji kaynakları kullanılarak enerji üretiminde fosil yakıtların kullanım oranı azaltılıp hem Türkiye'nin hem de Dünya'nın geleceğini kurtarmak için alternatif bir yol olabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While the need for electrical energy has increased over time, a renewable energy source alone cannot meet this increase yet. In the future, alternative ways of decreasing loyalty to fossil fuels are sought. Hybrid energy is an important step in this regard. Hybrid energy is a good alternative to fossil fuels, due to the high production capacity compared to solar or wind energy alone. Also with help of storage units problem of continuity can be solved, which is one of the major problems of renewable energy. In Turkey, investment of solar and wind energy increasing day by day. While solar and wind power getting crucial for Turkey it is important to know how much potential of hybrid energy exists in country with a map. Purpose of this study is by combining solar and wind potential of Turkey, creating the hybrid energy potential map. In addition, with considering the economic conditions the establishment of a hybrid power plant scenario created. This scenario is aimed to determine the whether hybrid power plant feasible or not. In this regard, the potential map of where wind and solar energy in Turkey have been examined. According to these potential maps, solar and wind potential in 81 provinces were determined. By combining wind and solar potential data at the same points, hybrid energy potentials were determined. Map was created after potentials were determined. Then, if a 1MW power plant was established for each province based on the determined hybrid potential data, the cost analysis of the value of the investment was made based on the appropriate economic data. According the results of the study especially in Hatay in Turkey were found to be quite high wind potential and solar potential at an adequate level. Then it is found that investment to Hatay provides more revenue than rest of all provinces. Also, provinces such as Çanakkale and Karaman follow Hatay as high yielding regions. After the studies, Turkey has been found to be a suitable place for hybrid energy. Hybrid power plant, which using clean and renewable energy sources can reduce fossil fuel utilization rate. So hybrid energy can be alternative way to save both Turkey and World.