Numerical analysis of newtonian and non-newtonian ferrofluid pipe flow under constant and oscillating magnetic fields
Newtonyen ve newtonyen olmayan ferromanyetik akışkan modelleri için sabit ve salınımlı manyetik alanın boru içi akış üzerindeki etkilerinin sayısal analizi
  1. Tez No: 603736
  2. Yazar: MEHMET CAN BÜYÜKÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM KUNT ATALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Boru içi akış sırasında ferro parçacıklı akışkan üzerindeki manyetik alan uygulanması sonucu ortaya çıkan etkiler incelenmiştir. Newtonyen ve Newtonyen olmayan akışkanlar için laminer boru içi akışın sayısal analizi yapılmıştır. Manyetik alan boru boyunca ilerleyen bir iletken tarafından yaratılmış bunun sonucunda oluşan manyetik kuvvet momentum denklemine uygulanmıştır. Tezin birinci kısmı sabit manyetik alan altındaki boru içi akışları, ikinci kısımı ise salınımlı manyetik alan altındaki boru içi akışları kapsamaktadır. Sabit manyetik alanın giriş bölgesi uzunluğu, sürtünme faktörü ve hız profili üzerindeki etkisi çalışılmıştır. Giriş bölgesi uzunluğunun, hem Newtonyen hem de Newtonyen olmayan akışkanlar için sabit manyetik alan ve üstel indeks ile azaldığı öte yandan Reynolds sayısı ile arttığı gözlemlenmiştir. Sürtünme faktörünün ise manyetik alan ve üstel indeks ile doğru, Reynolds sayısı ile ters orantılı olduğu görülmüştür. Ayrıca sabit manyetik alan etkisinde daha düz hız profilleri görülmüştür. Sabit manyetik alan ile kıyaslandığında, salınımlı manyetik alan etkisinde dalgalı akım çizgileri oluşmuştur ve salınımlı manyetik alan şiddeti daha da arttırıldığında boru içinde girdapların oluştuğu görülmüştür. Sabit manyetik alana kıyasla salınımlı manyetik alanın yüksek eğimleri daha güçlü manyetik etkilere sebep olup daha büyük vortisite değerlerinin gözlemlenmesine yol açmıştır. Boyutsuz vortisite değerleri, vortisitenin manyetik alan ile doğru, Reynolds sayısı ve üstel indeks ile ters orantılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of constant and oscillating magnetic fields on axi-symmetric laminar pipe flow are studied. The analyses cover both Newtonian and non-Newtonian ferro fluids exhibiting both shear thinning and shear thickening effects. The magnetic field is created by a current carrying conductor laying along the axis of the pipe and the magnetic force is implemented to the momentum equation. The first part of the study covers the constant magnetic field and the second part covers oscillating magnetic field cases. The effect of the constant magnetic field on magnetic entrance length, friction factor and velocity profiles are studied. The constant magnetic field and power law index have a decreasing effect on magnetic entrance length for both non-Newtonian and Newtonian fluids, however the Reynolds number is directly proportional with the magnetic entrance length. The friction factor is directly proportional with the induced magnetic field and the power law index whereas it is inversely proportional with the Reynolds number. Also flatter velocity profiles are observed under magnetic effects. Compared to constant magnetic field, wavy flow patterns form under oscillating magnetic fields and further increasing the magnetic field strength leads to the development of vortices in the pipe. Compared to constant magnetic field, higher gradients of oscillating magnetic field create higher magnetic effects as a result higher vorticity values are obtained. Non- dimensional vorticity values reveal that the vorticity directly proportional with the induced magnetic field and inversely proportional with Reynolds number and power law index.