Numerical analysis of newtonian and non-newtonian lid-driven cavity flow in plane and curved geometries
Newtonyen ve newtonyen olmayan akışkanların kapak tahrikli oyuk akışlarının düzlemsel ve eğerisel geometriler için sayısal analizi
  1. Tez No: 196833
  2. Yazar: HATİCE MERCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KUNT ATALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezin amacı, Newtonyen ve Newtonyen olmayan akışkanların kapak tahriklisoyuk akışlarının düzlemsel ve eğrisel geometrilerde sayısal şüzümlerinin geliştirilmesidir.s u g co u sDüzlemsel geometri kare, eğrisel geometriler ise kutupsal ve yay şekilli oyuk olaraku g scüseşilmiştir. Newtonyen olmayan akış modeli işin Ussel Kanun ile tanımlı elastik ol-c s smayan bir bünye denklemi kullanılmıştır.Calışmada eylemsizlik kuvvetlerinin etkisininu sşsyanı sıra akışkanda kayma incelmesi ve/veya kayma kalınlaşması etkileri incelenmiştir.s s sEylemsizlik etkileri boyutsuz Reynolds sayısı ile, kayma incelmesi ve kayma kalınlaşmasısü ügibi Newtonyen olmayan etkiler ise Ussel Kanun Reynolds sayısı ve Ussel Kanun endis-leriyle karakterize edilmiştir.s
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to develop a numerical solution to the lid driven cavityproblem in plane and curved geometries for both Newtonian and non-Newtonian fluids.The planar case is the lid-driven square cavity problem and the curved cases are thelid-driven polar cavity and the lid-driven arc-shaped cavity problems. For the non-Newtonian case, inelastic Power-Law fluid model is adopted. The study is carried out interms of investigating the inertia effects on the flow field as well as the shear-thickeningand/or shear-thinning attributes of the fluid. The inertia effects are characterized bythe non-dimensional Reynolds number, whereas non-Newtonian effects such as shearthinning and shear thickening are characterized by Power-Law Reynolds number andPower-Law indices.