Altıeylül (Balıkesir) süt sığırcılığı işletmelerinin yapısal özellikleri
Structural traits of dairy farming in Altıeylül (Balikesir)
  1. Tez No: 603738
  2. Yazar: ZEKERİYA GÜMÜŞHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışma, Altıeylül (Balıkesir)'deki süt sığırcılığının durumu, süt sığırı yetiştiriciliği yapan işletmelerin özellikleri ile strüktürel durumları ve problemlerini saptamak ve bu problemlere çözüm önerileri sunmak gayesiyle süt sığırı yetiştiriciliği yapan 94 işletmede yapılan anket sonuçlarıyla ilgili tespitleri içermektedir. İşletme sahiplerinin yaş ortalaması 47,9 olarak bulunmuştur. Yetiştiricilerin %71,3'ü ilkokul mezunudur. İşletmelerde yoğun olarak Siyah Alaca ırkı yetiştirilmektedir. Toplam sığır ve sağmal inek sayısı ortalaması sırasıyla 36,1 ve 15,2 baş olarak saptanmıştır. İneklerin günlük süt verim ortalaması 22 litredir. Yetiştiricilerin çoğunluğunun imkânları ölçüsünde kuru dönemdeki gebe hayvanlarına ayrı besleme uyguladığı tespit edilmiştir. İşletmelerden %58,5'inde hayvanların süt verimlerine göre ayrı ayrı veya gruplara ayırarak bir besleme yapılmadığı tespit edilmiştir. Buzağı ölüm oranları yüksek bulunmuştur. %10 ve üstü oranlarda buzağı ölümüne rastlanan işletme oranı %60,6 olarak tespit edilmiştir. Yetiştiricilerin tamamı sığırlarının süt verim kaydı, döl verim kaydı ve pedigri kaydını tutmaktadır. Yetiştiricilerin kişi başına düşen ortalama arazi varlığı ise 61,1 dekar olarak tespit edilmiştir. Üreticilerin %97,9'unun tarım ve hayvancılık ile ilgili bilgi düzeylerini arttırmaya yönelik çalışmalara açık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, the condition of the dairy cattle, characteristics of dairy cattle farms together with their structural condition and to identify problems and to offer solutions to these problems surveys related identified in 94 farms engaged in dairy cattle breeding in Altıeylül (Balıkesir). The average age of the farm owners' was found to be 47,9. The breeders' 71,3% are primary school graduates. Intensely in the plants, Holstein breed is raised. The average of total cow and dairy cattle was identified as in order of are 36,1 and 15,2. The average daily milk yield of the cows is 22 liters. Most of the breeders' pregnant animals in the dry period has been found to apply separate feeding within their possibilities. It is determined 58,5% of the farms that the animals are not fed separately or grouped according to milk yields. Calf mortality rates has been found high. In 10% and above rates calf mortality encountered in the farms that has been determined as 60,6%. All of the breeders record their cattle' milk yield, fertility record and pedigree record. Average land property per person of the breeders 61,1 decares was identified as. It has been found that 97,9% of the producers are open minded to studies to increase their knowledge level about agriculture and animal husbandry.