Çift boru ısı değiştirgecindeki ısı transferi karakteristiklerinin deneysel analizi
Experimental analysis of heat transfer in a double -pipe heat exchanger
- Tez No: 5305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÇİFT BORULU ISI DE?İŞTİRGECİ ISI TRANSFER KARAKTERİSTİKLERİNİN DENEYSEL ANALİZİ Yüksek Lisans Tezi Faruk MEHMET (Ömer Faruk KADIO?LU) GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÜZ Bu çalışmada Çift Borulu Isı Değiştirgeci Isı Transfer Karakte ristikleri deneysel olarak analiz edilmiştir. Deney düzeneği biri tek geçişli yaylı boru olmak üzere altı adet çift borulu ısı değiştirgeci boru serisinden ve ölçü aletlerinden oluşmaktadır. Düzenek üzerinde yapılan deneylerde yaklaşık olarak 5 bar basıncında buhar, 7-15 C arasında soğuk su ve 70-100 C arasında da sıcak su kullanılmıştır. Ayrıca her akış şekli için paralel, ters, çapraz vb. gibi türbülanslı ve Laminer akış hallerinde çalışılmıştır. Bu çalışmada ayrıca, tek geçişli olan yaylı boru kullanılarak vuruntulu akış hali de ele alınmıştır. Yaylı boruda vuruntudan dolayı ısı değişiminde değişme meydana gelmektedir. Vuruntunun nasıl ve neden kaynaklandığı ısı değişimin- deki artma ve azalmanın sebebi incelenmiştir ve en uygun ısı değişiminin hangi hallerde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL ANALYSIS OF HEAT TRANSFER IN A DOUBLE - PIPE HEAT EXCHANGER (M.Sc. Thesis) Faruk MEHMET (Ömer Faruk KADIO?LU) GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT In this study, characteristics of heat transfer in a double- pipe heat exchanger were analized experimentally. The experimental apparatus was consisted of six double-piped heat exchangers with a single spring-pipe and measuring devices. During the experiments the vapor approximately at 5 bar pressure, the cold water betwen 7-15 C degrees and the hot water betwen 70-100 C were tried on the instrument. For every kind of flow, paralel flow, counter flow, cross flow etc. Both turbulent and laminar flow cases were examined on this instrument. In this study the pulsating flow through the vibrating pipe was also examined. As a result of pulses, the changes in the heat transfer were recorded. The sources and the causes of pulses as well as the causes of the increase and decrease in the rate of heat transfer were examined and the conditions under which the optimum heat exchanges occurs were determined.