Tuzsuz beyaz peynir muhafazası için yeni bir alternatif: İndirgen Atmosfer Paketleme (İAP)
A new alternative technique for extending shelf life of white fresh cheese without salting: Reducing atmosphere packaging (RAP)
- Tez No: 603739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURİED ALVAZEER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada tuzsuz Beyaz peynirin muhafazasında; temel prensibi, indirgen gaz (H2) içeren bir gaz karışımının kullanımına dayanan ve dünyada bir ilk olan İndirgen Atmosfer Paketleme (İAP) sistemi ele alınmıştır. Beyaz peynir örnekleri, üretimi yapıldıktan hemen sonra herhangi bir tuzlama, salamura veya koruyucu kullanılmadan İndirgen Atmosfer Paketleme (İAP), Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) şartlarında ve paketlenmeden (KONTROL) muhafaza edilmiştir. İAP 1 (%90CO₂, %6N₂, %4H₂), İAP 2 (%50 CO₂, %46 N₂,%4 H₂), MAP 1 (%90 CO₂, %10 N₂), MAP 2 (%50 CO₂ ,%50 N₂), MAP 3 (hava) ve KONTROL (Paketlenmemiş/+4°C) olmak üzere 6 farklı örnek grubu tayin edilmiş ve 7 hafta boyunca +4 °C'de depolanmıştır. Örnek gruplarına ait kuru madde, yağ, titrasyon asitliği, renk (L* ve b*) ve mikrobiyolojik analizler [Toplam mezofilik-aerobik bakteri (TMAB) ve maya-küf sayımı] gerçekleştirilmiştir. Renk analizi sonucunda; tüm örnek gruplarında zaman ilerledikçe L* değerinin düştüğü ve b* değerinin ise arttığı tespit edilmiştir. Titrasyon asitliğinde de zaman ilerledikçe artışa rastlanmıştır. Hem renk parametreleri hem de titrasyon asitliği bakımından, 0.
Özet (Çeviri)
In this study, for the first time in the world Reducing Atmosphere Packaging (RAP) technique based on the use of a gas mixture containing reducing gas (H2) for preservation of the fresh white cheese without salting step was evaluated. The white cheese samples after preparation were immediately packaged in Reducing Atmosphere Packaging (MAP), Modified Atmosphere Packaging (MAP), and unpackaged (control) conditions without adding salt, brine or any preservatives. Six different sample groups: RAP 1 (%90 CO₂, %6N₂, %4 H₂), RAP 2 (%50 CO₂, %46 N₂, %4 H₂), MAP 1 (%90 CO₂, %10 N₂), MAP 2 (%50 CO₂, %50 N₂), MAP 3 (air) and CONTROL (Unpackaged/+4°C) were assigned and stored for 7 weeks at +4 C cold conditions. The dry matter, fat content, titratable acidity, color (L* and b*) and microbiological analyses (total mesophilic-aerobic bacteria (TMAB) and yeast-mold count) of the samples were evaluated. Color analysis showed that while L * value decreased, b* value increased for all sample groups. According to the titratable acidity results, an increase in titratable acidity was observed over time for all sample groups.