Japon kültürü'nde güncel dönem sumi-e sanatı
The contemporary sumi-e art in Japanese culture
  1. Tez No: 603771
  2. Yazar: ÖZLEM KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TEOMAN ÇIĞŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sanatsal yaratılar sürecinde, kültürün ve geleneksel sanat ürünlerinin büyük etkisi vardır. Bu ürünler, Uzak Doğu başta olmak üzere gelenekseli devam ettiren toplumlarda, kültürel miras açısından değerli bir yere ve öneme sahiptir. Uzak Doğu'nun kültürel ve sanatsal yaratımları içerisinde yer alan Sumi-e de içinden çıkmış olduğu kültürün; özellikle dinsel olgu ve inanış sistemlerinin yaratma kaygısına yansımaları çerçevesinde, etken bir sanat anlayışı olarak karşımıza çıkmaktadır. Sumi-e Sanatı ile ilgili olarak geçmişten günümüze gelebilmiş, halen Sumi-e'yi sürdüren ve Türkiye'de Sumi-e sanatını icra eden sanatçılar, eserleriyle birlikte kapsamlı olarak incelenmiştir. Araştırma sürecinde, literatür taraması ve sanatçılar ile röportaj yöntemi kullanılarak betimleyici verilere ulaşılmıştır. Japonya'nın, kültür ve sanat açısından Çin'den etkilendiği ve başka ulusları da etkilediği saptanmıştır. Türk sanatçıların Sumi-e sanatından; malzeme (araç-gereç) ve uygulanış şekli, felsefi faktörler, manasal ifadelerin özümsenerek esere yansıtılmasının önemsenmesi vb. yönlerden etkilenerek, bu sanat yaklaşımı bünyesinde yeni arayış çabaları gözlemlenmiştir. Bu bağlamda araştırma kapsamı, geçmiş ve güncel dönem Çin – Japon ve Türk sanatçılarıyla sınırlandırılmış ve Sumi-e'nin sürdürülebilirliğinin irdelenmesi yönünde çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract: In the process of artistic creations, culture and the products of traditional art have great influence. These products have a valuable place and importance in terms of cultural heritage in the societies that continue the tradition, especially in the Far East. Sumi-e paintings, which are involved the cultural and artistic creations of the Far East;also come from the culture that has emerged from inside, especially in the context of the reflections of religious phenomena and belief systems on creation anxiety, it appears as an active art understanding. Concerning Sumi-e Art survived from past to present, the still continuing Sumi-e paintings and the artists who perform Sumi-e Art in Turkey, has been studied extensively with artifacts. In the research process, descriptive data were obtained by using literature search and interview method with artists. It was found that Japan was influenced by China in terms of culture and art and influenced other nations. From the Sumi-e Art of Turkish artists; the form of material and application, philosophical factors, by assimilating the caring of the meaningful expressions to reflect the work etc. affected angular in this art approach, new search efforts were observed. The scope of the research was limited to the past and contemporary period Chinese - Japanese and Turkish artists and studies were carried out to examine the sustainability of Sumi-e paintings.