Orhan Kemal'in romanlarında göç olgusu
The migration theme in Orhan Kemal's novels
  1. Tez No: 603770
  2. Yazar: ÖMER ÇOKDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA AKYÜZ SİZGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Göç, geçmişi çok eskiye dayanan bir olgudur. İnsanlar çeşitli sebepler doğrultusunda bireysel veya kitlesel olarak göç olayını gerçekleştirmiştir. İnsanlık açısından önemli bir yere sahip olan göç, sadece tarihi bir olay olarak kalmamış ve edebi eserlerde de yer almıştır. Göç olgusunu edebi açıdan değerlendiren romancılardan biri Orhan Kemal'dir. Eserlerinde gerek kendi yaşamış olduğu göçleri gerek başka insanların göçlerini konu edinmiştir. Biz de yapmış olduğumuz çalışmada öncelikle göç ile ilgili bilgiler verip ardından Orhan Kemal'in romanlarında yaşanan göçleri değerlendireceğiz. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Göç, Göç Olgusu, Orhan Kemal.
Özet (Çeviri)
Migration is a phenomenon with a longhistory. People have carried out individual or mass migration for various reasons. Immigration, which has an important place in terms of humanity, was not only a historical event but also took place in literaryworks. One of the novelists who analysed the phenomenon of migration in literary terms is Orhan Kemal. In his works, he examined both his own and other people's migration. In our paper, we will first give some informations about migration in general and then specifically analyse the migration theme in Orhan Kemal's novels. KEYWORDS: Migration, Migration Theme, Orhan Kemal.