Experimental investigation of inelastic sdof steelstructures using energy-based principals
Tek serbestlik dereceli elastik olmayan çelik yapıların enerji esaslı tasarım prensipleri kullanılarak deneysel olarak araştırılması
- Tez No: 603780
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET CEM YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışma, 0.75 metre yüksekliğinde tek serbestlik dereceli çelik numuneler üzerinde gerçekleştirilmiş yirmi sekiz ayrı sarsma masası deneyinden oluşmaktadır. 1986 San Salvador depremi gerçek ölçekli olarak uygulanarak numunelerin elastik limitler dışına geçirilmesi sağlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı elastik ve özellikle elastik olmayan kısımda mevcut enerji spektrumlarının deneysel olarak doğrulanmasıdır. Çalışma boyunca elasto-plastik malzeme modeli kullanılmıştır. Bu çalışmada; enerjiler deneysel olarak elde edilen verilerden hesaplanmıştır. Sönüm oranları deneysel veriler kullanılarak logaritmik azalım ve Chopra metotlarıyla hesaplanmıştır. Logaritmik azalım metodu için deprem sonrası kayıt, Chopra metodu içinse deprem süresi kaydı kullanılmıştır. Son olarak, değişen sönüm oranlarına karşılık giren enerjiler spektrumları çizilmiştir. Veriler Güllü'nün (Güllü, 2019) enerji spektrumuyla kıyaslandığında çoğu deneyde yakın sonuç alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, twenty-eight experimental tests were performed with 0.75-meter-high single degree of freedom system (SDOF) steel models on a shaking table. Actual scaled 1986 San Salvador earthquake ground motion data was used to excite the SDOF models beyond their elastic displacement limits. The main goal was to verify the existing energy demand spectra, especially within the inelastic range. Elasto-plastic material behavior was considered and responses that were obtained from the experiments were used to calculate the energy quantities for varying natural period of the SDOF system. The damping ratios of the specimens were determined experimentally by means of free vibration after the excitation was completed, and analytically determined through Logarithmic Decrement method. Also, the damping ratios of the specimens were calculated during the earthquake excitation through Chopra's (Chopra, 1995) method. Lastly, an energy spectrum with mass-normalized energy versus natural period of the SDOF system was determined experimentally with respect to varying damping ratios. As a result, experimental data had good agreement with the existing Güllü's (Güllü, 2019) Energy Spectrum, when data were compared.