An attractive ϕ-4 theory in light-front coordinates
Işık cephesi koordinatlarında çekici bir ϕ-4 kuramı
- Tez No: 603845
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN TEOMAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çekici bir ϕ-4 etkileşimi Tamm-Dancoff kesimiyle ışık cephesi koordinatlarında 3+1 boyutta çalışılmıştır. Kesilmiş kuramın etkileşim katsayısı renormalizasyonu gerektirdiği görülmüş, β fonksiyonu pertürbasyonsuz hesaplanmış, modelin sonuşmazca serbest olduğu gösterilmiş ve buna karşılık gelen Callan-Symanzik denklemleri hesaplanmıştır. Model bağlı haller içermektedir, iki parçacık sektörünün temel durumunun dalga denklemi bulunmuştur. Ayrıca N parçacık temel durumunun enerjisi için ortalama alan yaklaşıklığında bir sınır hesaplanmış ve bu sonucun renormalizasyon gerektirmeyen 2+1 boyuttaki karşılığı da verilmiştir.
Özet (Çeviri)
We study an attractive ϕ-4 interaction using Tamm-Dancoff truncation with light-front coordinates in 3+1 dimensions. The truncated theory requires a coupling constant renormalization, we compute its β function non-perturbatively, show that the model is asymptotically free, and find the corresponding Callan-Symanzik equations. The model supports bound states, we find the wave function of the ground state of the two-particle sector. We also give a bound for the N-particle ground state energy within a mean field approximation, including the corresponding result for the case of 2+1 dimensions where the model does not require renormalization.