Bina ve yapı maliki sorumluluğu
The responsibility of the owner of building
  1. Tez No: 603858
  2. Yazar: DERYA KILIÇARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CİHAN AVCI BRAUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
6098 Sayılı Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenen 69.madde, kusursuz sorumluluk çeşitlerinden biri olan, bina ve yapı eseri sahiplerinin sorumluluğunu içermektedir. Bu düzenlemeyle bina ve yapı eseri sahibi ile intifa ve oturma hakkı sahiplerine kusursuz sorumluluk yüklenmektedir. Malik yapılıştaki bozukluktan tek başına sorumlu iken, intifa ve oturma hakkı sahipleri bakım eksikliğinde malik ile birlikte müteselsilen sorumludurlar. Bu kişiler kurtuluş kanıtından yararlanamazlar. Bu sebeple söz konusu sorumluluk çeşidi, ağırlaştırılmış olağan sebep sorumluluğudur. Bu kişilerin zarar neticesindeki sorumluluktan kurtulabilmeleri ancak sebep ile sonuç arasındaki illiyet bağının kesilmiş olması şartıdır. Ayrıca, bina veya yapı eserinden kaynaklı bir zarar tehlikesinin önlenebilmesi için; malik, intifa ve oturma hakkı sahibi ile menfaati bulunan üçüncü kişiler de gerekli tedbirlerin alınmasını talep edebilirler.
Özet (Çeviri)
In accordance with law no. 6098 Turkish Obligations Law, as per the article 69, this arrangement imposes impeccable responsibility on the owner of the building and building work and the owners of usufruct and residence rights. While the owner is solely responsible for the disorder in the construction, the usufruct and residence holders are jointly and jointly responsible for the lack of care. They cannot benefit from proof of salvation. Therefore, this type of responsibility is the aggravated ordinary cause liability. It is a condition that these persons can be released from liability as a result of harm only if the causal link between cause and effect has been broken. In addition, in order to prevent the danger of damage caused by building or construction work; owners, usufruct and residence right owners and third parties with interests may also request the necessary measures to be taken.