Uluslararası göç hareketleri ile doğrudan yabancı yatırımlar arasındaki ilişki: Türkiye örneği
The relationship between international migration movements and direct foreign investments: The case of Turkey
- Tez No: 603862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN HOTUNLUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Sınır ötesi insan göçünün artması, iş dünyasında çalışan yabancı işçi sayısında ve ülkelerin yabancı nüfusunda önemli bir artışa neden olmuştur. Yeni dönemde göç ve doğrudan yabancı yatırım (DYY) akışları arasındaki ilişkiyi inceleyen ve hızla genişleyen bir literatür bulunmaktadır. Hızla genişleyen literatür göçün doğrudan yabancı yatırımlar üzerinde pozitif etkisi olduğunu göstermektedir. Göçmen ağlarının varlığı, uluslararası sınırlar boyunca bilgi akışını teşvik ederek ve göçmenler ile ev sahibi ülkeler arasında uyum sağlama mekanizması olarak DYY'leri etkilemektedir. Göçmen ağların uluslararası ticaret için önemini gösteren çok sayıda çalışma varken, göçmen ağlarının DYY üzerindeki etkilerinin incelenmesine çok daha az dikkat çekilmiştir. Bu çalışmada, göç-DYY ilişkisi Türkiye açısından değerlendirilerek ayrıntılı olarak analiz edilmiştir.Bu çalışmanın amacı göçmen ağları teorisinin Türkiye'nin iç ve dış DYY'leri üzerine etkisini incelemektir. Bu çalışmada farklı modeller oluşturularak uluslararası göç ve DYY ilişkisi kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu kapsamda, Türkiye'deki göçmenler ile yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı göçmenlerin, Türkiye'ye gelen DYY ve Türkiye'den diğer ülkelere giden DYY üzerindeki etkisi ampirik olarak incelenmiştir. Ampirik analiz uygulamasında yer çekimi modellemesiyle çeşitli regresyon denklemleri oluşturulmuştur. Oluşturulan modeller panel veri yöntemiyle tahmin edilmiştir. Modellerden elde edilen sonuçlar, göçmen ağları teorisinin içe ve dışa doğru DYY'yi arttırıcı etkisinin Türkiye için geçerli olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The increase in cross-border human migration has led to a significant increase in the number of foreign workers in the business world and the foreign population of countries. There is a rapidly expanding literature in the new period in which the relationship between migration and foreign direct investment (FDI) flows are analyzed. This rapidly expanding literature shows that migration and FDI flows are positively correlated with each other. The existence of migrant networks effect foreign direct investment by promoting the flow of information across international borders and serving as a contract administration mechanism. While there are many studies demonstrating the importance of migrant networks for international trade, not much attention has been drawn to examining the effects of networks on FDI. In this study, migration- inflow and outflow FDI relations were analyzed in detail by evaluating them with regard to Turkey. The aim of this study is to examine the effects of migrant networks theory on FDI flows to Turkey. In this study, the relationship between international migration and FDI has been analyzed extensively by creating different models. In this context, the effect of migrants in Turkey and migrants which are the citizens of Republic of Turkey and living abroad on inflow FDI to Turkey and outflow FDI from Turkey analyzed empirically. Within the scope of empirical analysis, various regression equations were created by the gravity modeling. Created models were estimated by panel data method. The results obtained from the empirical analysis showed that the theory of migrant networks' increasing effect on inflow and outflow FDI is also valid in Turkey.