Sağlık çalışanları ve sekülerleşme (Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi örneği)
Healthcare professionals and secularization (The case of Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital)
  1. Tez No: 603861
  2. Yazar: TALİP DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KIRMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Sağlık çalışanlarının (hekim ve hemşirelerin) seküler tutum düzeylerini tespit etmeyi amaçlayan bu çalışmanın evreni, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi olarak belirlenmiştir. Bu evrenin içinden basit tesadüfi örneklem yoluyla seçilen 348 sağlık çalışanına (166 hekim ve 182 hemşire), araştırma sürecinde geliştirdiğimiz seküler tutum ölçeği uygulanmıştır. Söz konusu ölçek için öncelikle hekim ve hemşirelerden oluşan 140 kişilik örneklem grubuna 27 maddeden oluşan taslak ölçek formu ile pilot uygulama yapılmıştır. Faktör analizi neticesinde yedi madde elenmiş ve 20 maddelik nihai ölçek elde edilmiştir. Yapı itibariyle nicel bir araştırma modeli olan bu çalışmada hekim ve hemşirelerin seküler tutum düzeyleri, hekimlerin sahip olduğu akademik unvan, hekimlerin görev yaptığı uzmanlık alanı, cinsiyet ve katılımcıların doğup büyüdüğü yerleşim yeri ile seküler tutum düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Buna karşın meslekte geçirilen süre ve hemşirelerin eğitim düzeyi ile seküler tutum düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Buradan hareketle hekimlerin hemşirelerden daha seküler bir bakış açısına sahip olduğu, hekimlerin akademik unvanının seküler tutumları üzerinde etkili olduğu, erkeklerin kadınlara kıyasla daha seküler eğilimlere sahip olduğu ve bireyin yaşadığı toplumsal çevrenin seküler tutumları etkileyen faktörlerden biri olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The universe of this study which aims to determine the level of secular attitudes of healthcare professionals (physicians and nurses), has been determined as Çukurova University Faculty of Medicine Balcalı Hospital. It has been applied a secular attitude scale developed during the research process to 348 health workers (166 physicians and 182 nurses) who were selected through simple random sampling. For this scale, it has been primarily applied a pilot scheme with a draft scale form consisting of 27 items to the sample group of 140 persons who consisted physicians and nurses. As a result of factor analysis, seven items were eliminated and a final scale of 20 items was obtained. In this study, which is a quantitative research model, it was determined that there was a significant relationship between the levels of secular attitudes of physicians and nurses, the academic title of the physicians, the field of specialization of the physicians, gender and the place where the participants were born and raised and the levels of secular attitudes. On the other hand, it was determined that there was no significant relationship between the time spent in the profession and level of education of nurses and the level of secular attitudes. Thus, it was concluded that physicians had a more secular perspective than nurses, that the academic title of the physicians had an impact on secular attitudes, men had more secular tendencies than women, and that the social environment in which the individual lived was one of the factors affecting secular attitudes.