Genome-scale metabolic reconstruction of freshwater organism daphnia pulex
Tatlı su organizması Daphnia pulex'in genome ölçekli metabolik modelinin oluşturulması
- Tez No: 603868
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA KUTLU ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın ana fikri, ekolojik bir organizmanın genom ölçekli modelinin yeniden yapılandırılması ve hesaplamalı sistem biyolojisi yöntemleri kullanılarak hücresel fonksiyonlarının ve akış hızlarının araştırılmasıdır. Bir model organizma olarak, çevre için toksisite testlerinin temel türlerinden biri olan D. pulex seçilmiştir. D. pulex genomuyla ilgili bilgiler Şubat 2011'de yayınlanmıştır. Buna bağlı olarak, D. pulex metabolizmasının bilgileri literatürden, KEGG ve UniProt veritabanlarından ve ilgili diğer çalışmalardan toplanmıştır. D. pulex'in genom ölçekli metabolik modeli, hassas iyileştirmelerle ve sistem biyolojisi yaklaşımları kullanılarak literatürden toplanan bilgilere dayanarak hazırlanmıştır. D. pulex'in bu metabolik modeli, literatürde mevcut olan çok sayıda iç ve dış reaksiyonu ekleyerek, 697 gen ile ilgili 1051 reaksiyon (985 iç, 66 değişim) ve 774 metabolit (222 mitokondrial, 485 sitozolde, 67 dış) içerir. Kısıtlamaya dayalı modelleme yaparak, biyokütle ençoklama, D. pulex'in metabolizmasını incelemek üzere, objektif fonksiyon olarak seçilmiştir. Kurulan genom boyutlu modelin sağlamlık analizi, selenat, sülfat ve L-izolösin gibi seçilmiş bileşiklerin biyokütle üzerindeki etkilerini izleyerek uygulanmıştır. L-izolösin'in D.pulex büyümesine olumlu etki yaptığı bulunmuştur. Burada kurulan D. pulex metabolik modelinin toksisite çalışmalarına uygulanabilirliği ise, akı dengesi analizinden yararlanılarak selenat ve sülfat alım akışları arasındaki ilişkiyi tahmin ederek test edilmiştir. Sülfat alımı sıfıra yaklaştığında, selenat alımının başladığı belirlenmiştir. Selenat ve sülfat alım mekanizması üzerine yapılan gözlem literatürle örtüşen bir eğilim olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak, D. pulex'in bu tez kapsamında kurulan genom boyutlu metabolik modelinin, hücresel davranışı öngörebilir ve metabolik toksisite çalışmaları için kullanılabilir olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the reconstruction of the genome-scale model of an ecological organism and investigation of its cellular functionality towards toxicity by using computational systems biology approaches. Daphnia pulex is one of the keystone species of the toxicity tests for the environment, and hence it is here chosen as a model organism. The study on D. pulex genome was first published in February 2011 and contributed to numerous scientific researches. In the present study, manually curated genome-scale metabolic model of D. pulex is reconstructed by using KEGG and UniProt databases along with the literature search. The completed model includes 1051 reactions (985 internal, 66 exchange) and 774 metabolites (222 mitochondrial, 485 in the cytosol, 67 externals) related to 697 genes. Based on the constraint-based modeling, biomass is chosen as the objective function to inspect the cellular fluxes through the growth of D. pulex. The robustness analysis is performed on selected compounds such as L-isoleucine, selenite and sulfate so as to monitor their effects on biomass. L-isoleucine has a positive impact on the growth of D. pulex. The applicability of the reconstructed model of D. pulex to toxicity studies is tested by investigating the relation between selenate and sulfate uptakes, where these fluxes are estimated by flux balance analysis. The computational results demonstrate that when sulfate uptake is getting close to zero flux, selenate uptake begins. This observation on selenate and sulfate uptake mechanism indicates that predicted results are in agreement with the literature. Consequently, the reconstructed metabolic model of D. pulex is able to predict the cellular behavior and can be used for metabolic toxicity studies.