Yargıtay kararlarında bilinçli taksir-olası kast ayrımı
Conscious taxpayer in the supreme court decisions - possible casting distinction
- Tez No: 603887
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ceza hukuku, suçları ve suçların karşılığı olan yaptırım hükümlerini inceleyen ve açıklayan hukuk dalıdır. Ceza hukukundaki temel amaç, kişi hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işleyen faillerin cezalandırılarak toplumsal huzurun sağlanmasıdır. Ceza hukukunda kişilerin yaptıkları fiillerin hangilerinin suç olduğunun tespit edilmesi önemli bir husustur. Kusurluluk kavramı ise, ise tüm hukuk disiplinlerinde yer alan ve üzerinde durulması gereken bir konudur. Özellikle ceza hukukunda suçun oluşması için failin kusurlu bulunması şartı, konunun önemini arttırmaktadır. Ceza hukukuna anlam katan, onu diğer hukuk dallarından ayıran en önemli unsur kusurluluktur. Bu kapsamda suç ve karşılığı olan cezanın tayini açısından kast, olası kast, taksir ve bilinçli taksir ve hallerinin etkin ve doğru biçimde tespit edilmesi gerekmektedir. TCK''nda yer alan ve doktrinde bazı eleştirilere neden olan olası kast ve taksir tanımlarına yönelik uygulamada tereddütler yaşanmaktadır. Bu bağlamda yapılan çalışma ile kast ve taksir hükümlerinin uygulamaya yönelik benzerliklerinin ortaya konması, ayrıldıkları hususların belirlenmesi ve karşılaştırılan noktaların aydınlatılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, Yargıtay ve yerel mahkeme kararlarında taksir ve kast ayrımına yönelik değerlendirmeler ve bu konuda öğretide yer alan araştırmalar incelemiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci ve ikinci bölümlerde sırasıyla, suçun unsurları ve kusurluluk, üçüncü bölümde ise kast ve taksir konuları incelenmiştir. Dördüncü ve son bölümde bu kavramlar arasındaki ayrımlara vurgu yapılmıştır. Anahtar Kavramlar: Ceza hukuku, kusurluluk, kast, olası kast, taksir, bilinçli taksir
Özet (Çeviri)
Criminal law is a branch of law that examines and explains crimes and sanctions provisions. The main objective in criminal law is to protect the rights and freedoms of individuals and to ensure social peace by punishing perpetrators of crimes. In criminal law, it is an important issue to determine which acts are committed by individuals. On the other hand, the concept of imperfection is a subject that should be dealt with in all legal disciplines. The requirement that the perpetrator is found to be defective, especially in criminal law, increases the importance of the issue. The most important element that adds meaning to criminal law and distinguishes it from other branches of law is imperfection. In this context, in terms of the determination of the crime and punishment, the caste, the possible caste, the negligence and the conscious taxation and their situations need to be determined effectively and accurately. There are hesitations in the implementation of the definitions of possible caste and negligence in the TPC which cause some criticism in the doctrine. In this context, the aim of the study is to reveal the similarities of the provisions of caste and negligence, to determine the issues they have separated and to clarify the points compared. Çalışma kapsamında, Yargıtay ve yerel mahkeme kararlarında taksir ve kast ayrımına yönelik değerlendirmeler ve bu konuda öğretide yer alan araştırmalar incelemiştir. The study consists of four parts. In the first and second chapters, the elements of the crime and imperfection are examined respectively, in the third part the caste and negligence issues are examined. In the fourth and last chapter, the distinctions between these concepts are emphasized. Key Concepts: Criminal law, imperfection, caste, possible caste, negligence, conscious negligence.